Yerli Elektrikli Otomobilin İsmi Ne Olacak?

Türkiye, yarım asır sonra yeni bir ‘Devrim’ seyahatine çıkıyor. Bünyesinde Anadolu Kümesi, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Kuvvetli Holding’in olduğu Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafından yapılan yerli elektrikli otomobil, bugün saat 14:30’da Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenecek aktiflikte tanıtılacak.

Yüzde 100 elektrikli bir motor sistemine sahip olacak olan yerli araba, SUV segmentinde konumlanacak. Yani SUV ve binek araba birleşimi bir araç olarak karşımıza çıkacak. TOGG tarafından yapılan toplumsal medya paylaşımlarında, aracın dış dizaynına ve iç yerine ufaktan da olsa bir bakış attık. Elbette şu ana kadar bildiklerimiz, bugün öğreneceğimiz yeni ayrıntıların yanında adeta bir kum tanesi.

Aşağıdaki fotoğrafta yerli arabanın ızgara dizaynını görüyorsunuz:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı merasimle gün yüzüne çıkacak olan yerli elektrikli araba, prototip bir model olacak. Olağanda bu tip araçlar yürüyen bir motora sahip olmuyor. Gelen yeni bilgiler, Erdoğan’ın yürür hale getirilen yerli arabayla Osmangazi köprüsünden geçeceği tarafında. Gerçekten dün prestijiyle aracın ilk test sürüş videosu da paylaşılmıştı. 

Yerli arabanın test sürüş imgeleri:

Yerli elektrikli arabanın tasarımı ve özellikleri kadar isminin ne olacağı da çok merak ediliyor. Açıkçası şu ana kadar bu bahisle ilgili rastgele bir somut gelişme yaşanmadı; fakat aracın üstündeki örtünün kalkmasıyla birlikte ismini de öğreneceğimizi iddia ediyoruz. İsimle ilgili merak edilen bir öteki husus ise ismin Türk motiflerine sahip olup olmayacağı. 

Yerli araba, yüzde 100 elektrikli bir motora sahip olacak:

Dikkat ettiyseniz dün TOGG, saat 14.53’te yerli otomobilden bir fotoğraf paylaştı. İstanbul’un fethine işaret eden bu paylaşımın akabinde, aracının isminin ‘Fatih’ olabileceği tabir edildi. Kimi toplumsal medya kullanıcıları ise hem bu saatten hem de aracın ızgarasındaki lale desenlerinden yola çıkarak, ismin ‘İstanbul’ olabileceğini argüman etti. ‘Ottoman’, ‘Atak’ ve ‘Türker’ de, bahsi geçen öteki isimler ortasında yer alıyor. Bu ortada yerli elektrikli otomobilin üretimiyle ilgili ayrıntılar bugün belirli olmuştu. Mevzuya ait haberimize buradan ulaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu