Araba Boyutlarını Karşılaştırabileceğiniz İnternet Sitesi

Bir araba satın almaya karar verdiğinizde, onlarca değişkenin içinden çıkmak zorundasınız. Bu değişkenler fiyat başta olmak üzere satın alınmak istenen otomobilin motor büyüklüğü, yakıt tipi, tasarımı, servis ağı ve iç hacmi üzere uzadıkça uzuyor. Elbette tüm bunların içinden çıkmak ve hangi arabanın satın alınacağına karar vermek hem eğlenceli hem de yorucu bir süreç.

Şimdi sizlere, bir internet sitesinden bahsedeceğiz. “Carsized” isimli bu internet sitesi, iki otomobilin boyutlarını yan yana koyup kıyaslamanıza imkan tanıyor. Bu sayede iki farklı arabadan hangisinin daha uzun, yüksek ya da geniş olduğunu görebilirsiniz.

Hadi iki arabayı kıyaslayalım!

Örnek çalışma için siteye girdik ve birbirlerine yakın olan iki araba seçtik. Bunlardan bir tanesi Toyota Corolla Hatchback, oburu Seat Leon oldu. Carsized, kıyaslamayı yaptıktan sonra bize şöyle bir özet bilgi verdi: Toyota Corolla Hatchback, Seat Leon’dan 1,1 cm uzun, 2,1 cm alçaktır. Araç, yüzde 22 daha küçük bagaj alanı sunmaktadır. Gelin biraz da ayrıntılara inelim.

Kıyaslama sayfasında, seçtiğimiz iki arabanın fabrika datalarını görüyoruz. Burada tüm boyut kıymetleri ayrıntılı bir biçimde veriliyor. Ayrıyeten bagaj hacimlerinin kaç litre olduğunu da görüyoruz. Sonuçları isterseniz santimetre, isterseniz de inç olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

İki arabayı kıyaslamaya karar verdiğinizde, bu araçların önden, yandan ve geriden nasıl göründüklerine de yan yana imajlarla bakabiliyorsunuz. Ön ve arttan baktığınızda genişlik, yandan baktığınızda ise uzunluk kıymetlerini görebilirsiniz. Ayrıyeten her iki arabanın dizaynını da karşılaştırabilir, hangi arabanın daha şık olduğuna karar verebilirsiniz.

Carsized’ın değerli özelliklerinden bir tanesi de benzer araçları size gösterebiliyor oluşu. Bu sayede aklınıza gelen farklı bir modeli de değerlendirmeye alabilirsiniz. Üstelik sistem hayli uygun çalışıyor. Toyota Corolla Hatchback ve Seat Leon kıyaslamasında, Skoda Scala, Ford Focus Hatchback ve Honda Civic Hatchback üzere birebir segmentteki misal modelleri gördük.

Peki bu internet sitesini nasıl kullanacaksınız?

  • Adım #1: Buradaki ilişkiyi kullanarak carsized’a ulaşın.
  • Adım #2:Change 1” ve “Change 2” seçeneklerini kullanarak kıyaslayacağınız otomobilleri seçin.
  • Adım #3: Kıyaslama sonuçlarını inceleyin. (Carsized Türkçe lisan takviyesi sunmuyor. Kullandığınız tarayıcının çeviri özelliğini kullanabilirsiniz.)

Sıfır otomobil satın almayı düşünmüyor olabilirsiniz. Bu noktada da Carsized’dan yardım alabileceğinizi belirtelim. Şöyle ki Change 1 ve Change 2’ye tıkladığınızda, evvel markaların sıralamasını görüyorsunuz. O sayfa şöyle görünüyor:

Bu sayfadan markayı belirledikten sonra da modellerin en genel isimlerini görüntülüyorsunuz. Örneğin Toyota Corolla. Bu aracın hem sedan hem station wagon hem de hatchback versiyonları bulunuyor. Modeli seçtikten sonra kıyaslayacağınız versiyonu seçmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Corolla Sedan’ı seçtikten sonra da üretim yıllarını görüyorsunuz. Hangi model araç almayı düşünüyorsanız, o model aralığının girdiği versiyonu seçebilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu