Yerli Otomobilde Sesli Asistanın Ne İşe Yarayacağı Açıklandı

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), tüm ülkenin merakla beklediği yerli arabanın prototipini beğeniye sunmuştu. O vakitten beri aracın tasarım ve mühendisliğinden tutun da markalaşma sürecine kadar pek çok duyum aldık, paylaşım gördük. Bugün TOGG’un resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşım, yerli arabada yer alacak olan sesli asistanın nasıl işleyeceğini görmemizi sağladı.

“Otomobili; sizi dinleyen, sizi öğrenen, sizinle bütünleşen, bu sayede hayatınızı kolaylaştıran yeni kuşak akıllı bir mobilite aygıtına dönüştürüyoruz” mottosuyla paylaşılan görüntüde, ilerleyen yıllarda sesli asistanın nasıl hayatımızın her alanına entegre bir halde çalışacağı anlatılıyor. Dilerseniz evvel görüntüyü izleyelim, daha sonrasındaysa detaylar üzerine konuşalım.

TOGG’un akıllı ömür vizyonu:

Fikri ve sınai mülkiyet hakları büsbütün Türkiye’ye ilişkin olan yerli araba, geçtiğimiz günlerde düzenlenen lansmanda da aktarıldığı üzere internetin her alanına tam manasıyla bağlı olan bir araç olacak. Yayınlanan videodaysa yerli arabanın sesli asistanı sayesinde neler yapabileceği kısaca anlatılmış.

Videoya nazaran yerli arabanın meziyetleri arasında evlilik yıl dönümü hatırlatma, ajandanızı görebilme ve bulunduğunuz pozisyonu anlayıp rota oluşturabilme, müzik zevkinize uygun bir formda çalma listenizden müzik çalabilme, konutunuzdaki akıllı konut eşyalarını denetim edebilme, aracın kalan şarj durumunu bildirme ve buna nazaran ne kadar menzil gidebileceğinizi belirleme üzere özellikler yer alıyor.

Öte yandan yerli arabada sesli denetim ile çalışacak pek çok özellik bulunacağını da aslında biliyorduk. Bununla birlikte araçta bulunan 'merkeze daima bağlantı' desteği sayesinde araçların güncellemeleri de uzaktan 4G / 5G bağlantısıyla yapılabilecek.

Üretimi 2021 yılında Bursa, Gemlik’te açılacak olan fabrikada gerçekleştirilecek olan yerli araba, 2022 yılında seri üretime alınacak. Bu noktada araçların ne vakit satışa sunulacağı ve fiyatının ne olacağıysa şimdi bilinmiyor.

Başa dön tuşu