Araç muayenesinden önce ve sonra bilmeniz gereken 5 şey

Trafik muayenesi ya da yaygın kullanımıyla araç muayenesi, trafikte yer alan araçların kusurlarının giderilip sebep olabilecekleri kazaların önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Bu kritik neden münasebetiyle araç muayeneleri, araç sahipleri için değerli ve dikkat edilmesi gereken değerli bir adımdır. 150 yılı aşkın esaslı geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, kritik kıymet taşıyan araç muayenelerinin öncesinde ve sonrasında araç sahiplerinin hayatlarını kolaylaştıracak 5 ayrıntısı paylaştı.

Online randevu ile vakit kazanın

Araç muayene yerleri bitmek bilmeyen araç yoğunluklarıyla akıllara kazınmıştır. Araç muayene sürecini online randevu alarak, uzun sıraları beklemeden ve süratli bir biçimde halletmek mümkündür. Tıpkı vakitte şoförler, haftanın 6 günü, 08:00-20:00 saatleri ortasında hizmet veren 0850 222 8888 numaralı davet merkezinden de randevu alabilmektedir.

Gerekli evrakları evvelden hazırlayın

Araç şoförünün muayeneye giderken yanında bulundurması gereken evrakların evvelce hazırlaması değerlidir. Bu evraklar aracın ruhsatı ve araç şoförüne ilişkin kimliktir. Araç muayenesi için dikkat edilmesi gereken en kıymetli hususlardan biri de LPG’li araçlardır. LPG’li araçların muayeneye gitmeden evvel LPG sızdırmazlık raporu almaları gerekmektedir. Muayeneye giderken seri numaraları görünür olmalıdır. Ayrıyeten LPG’nin ruhsata da işletilmesi gerekmektedir.

Araçta bulunması gereken ekipmanlar

İlk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme aygıtı, stepne muayene sırasında araçta bulunması gereken ekipmanlardır. Ayrıyeten aracınızın muayene edilebilmesi için geçerli bir de egzoz emisyon ölçümüne sahip olunmalıdır. Muayene sırasında aracın egzoz gazı ölçüm dokümanının olmadığı tespit edildiğinde araç, ağır kusurlu olarak raporlanmaktadır.

Mevcut borçları evvelden ödeyin

Trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası üzere borçların araç muayenesinden evvel ödenmesi kıymet taşımaktadır. Zira, borcu olan araçların muayene süreçlerini yapılmamaktadır. Aracın trafik cezası borcu olup olmadığını e-Devlet’in “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” hizmetini kullanarak öğrenmek mümkündür. Trafik cezalarında olduğu üzere motorlu taşıtlar vergisi-MTV borcu olan araçlar da muayeneden geçemez. Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın “MTV Borç Sorgulama” sürecini yaparak aracın üzerinde borç olup olmadığı kolay kolay öğrenenilebilir.

Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinin geçerlilik tarihini denetim edin

Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçların muayeneden geçmesi mümkün değildir. Bu nedenle muayene randevusu almadan evvel poliçenin geçerlilik tarihi kesinlikle denetim edilmelidir. Şayet poliçe geçerli değilse Mecburî Trafik Sigortası yenilenmelidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu