Çin’den Gelen Benzinli Arabalara da İlave Gümrük Vergisi

Resmî Gazete’de sıfır araçlarla ilgili bir karar yayımlandı. Karara göre Çin’den gelen benzinli ve dizel otomobiller de artık ilave gümrük vergisine tabi olacaklar. Karar, en çok da Chery ve MG’yi etkileyecek.

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında, vatandaşın canını sıkacak bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan bir kararla Çin’den gelen otomobillerle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre Çin’den gelen elektrikli otomobillere uygulanan ilave gümrük vergisi, artık fosil yakıtlı araçlar için de geçerli olacak. Araçlara uygulanacak ilave gümrük vergisi oranı yüzde 40 olacak.

Hükûmet, bundan birkaç yıl önce aldığı bir karar ile Çin’den gelen elektrikli otomobillere ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verdi. Bu kararın, Togg’un rakiplerinin önünün kesilmesi için alınmış olduğu düşünülmüştü. Bugün yayımlanan karar, artık benzinli ve dizel otomobiller için de geçerli olacak.

Chery ve MG’ye ağır darbe!

Çin'den gelen otomobillere ilave vergi

Resmî Gazete’de yayımlanan ve bir ay sonra yürürlüğe girecek karar, en çok da Chery ve MG’yi etkileyecek. Zira bu markalar, Çin’den fosil yakıtlı araçlar getiriyor, bunları uygun fiyatlı satabiliyorlardı. İşte bir ay sonra bu avantajlı durum ortadan kalkmış olacak. Chery ile MG’nin son bir yılda ulaştığı yüksek satış rakamları, alınan kararla bıçak gibi kesilecek gibi görünüyor.

Türkiye’de en çok satan otomobiller için:

Fiat Egea, “Türkiye’de En Çok Satılan Otomobil” Ünvanını Kaybetti! İşte Güncel Liste

EBS Danışmanlık’tan Erol Şahin, konuyla ilgili açıklamasında “Bu kararla Son bir yılda satış adetleri katlayarak artan Chery, MG gibi markalara ağır darbe gelecek…” ifadelerini kullandı. Bakalım önümüzdeki ay bu markaların satışları nasıl etkilenecek

Kaynak: 1, 2

Başa dön tuşu