Volvo, SUV Modelleriyle Tekrar Ayağa Kalkıyor

Volvo’nun XC90 SUV modelini piyasaya sürmeden evvel, markanın hayatta kalıp kalamayacağı çok fazla tartışılıyordu. Volvo’nun eser gamı öbür araba üreticilerine kıyasla kısıtlı. Global otomotiv sanayisi üzere sıcak bir kesimde, rastgele yeni bir eser çıkarmadan başarıyı devam ettirmek bir oldukça sıkıntı. Lakin Volvo, yeni devirde farklı bir eser planı çizdi ve bu plan dâhilinde İsveçli araba üreticisi, ABD pazarında her geçen gün büyümeye başladı.

Volvo, ABD pazarında Ağustos ayında %2.2’lik bir büyüme gösterdi

Bugünlerde birtakım büyük şirketlerden gelen satış raporlarındaki değişiklikler nedeniyle, otomotiv pazarının tam suratını belirlemek epey zorlaşmıştır. Lakin, Volvo’nun ABD satışlarının, 2019 Ağustos’unda bir evvelki aya nazaran %2.2 oranında arttığı görülüyor. Volvo yıl boyunca ise %4.4’lük bir büyüme gösterdi. Bu büyümede hiç kuşkusuz en büyük hisse Volvo’nun SUV modeli XC90’a ilişkin. XC90 ile birlikte bu yükü sırtlanan bir öbür model ise XC90’un küçük kardeşi XC60 modeli. Bu iki modelle İsveçli üretici, yıllık 42.000 olan satış sayılarını 68.000’in üzerine çekmeyi başardı. XC serisinden XC40’ın da 12.133 satış sayısına ulaştığını belirtmekte yarar var.

Volvo Car USA Kurumsal Bağlantı Lider Yardımcısı Dean Shaw, Kanada ve ABD’nin Alberta’da bulunan Banff’ta yaptığı bir basın toplantısında, “Daha fazlasını elde edebilmeyi diliyoruz. Model dünya çapında inanılmaz tanınan oldu ve pazarda bu modellerden gereğince yer alamıyor” dedi.

Volvo, 2020 model araçlarını iyileştiriyor

2020 modellerindeki geliştirmeler, Volvo’nun 2020 eser gamını örnekliyor. Ana destek noktası XC90, bu noktada değerli bir model. Aracın tarzı de epeyce dikkat alımlı. Volvo ızgarası olağanda dışarı gerçek eğimleniyorken 2020 model XC90’da içbükey bir dizayna evrildi. Standart ekipman listesine 19 inç jantlar eklendi ve tüm jant dizaynları yenilendi. Muhtemelen en büyük değişiklik ise, XC90’a altı kişilik bir koltuk seçeneğinin gelmesi. Bu seçeneğin bilhassa ABD pazarında epeyce karşılık bulacağı düşünülüyor.

Aracın iç dizaynında ise yün karışımlı kumaş koltuklar bizi karşılıyor. Deri koltuklar, onlarca yıldır baskın bir seçim olmuştur, lakin Volvo, yün karışımı koltukların makul bir zihniyete hitap edeceğini düşünüyor. Şoförler ayrıyeten yeni standart 12,3 inç dijital ekranı da beğeneceklerdir. Volvo ailesi bir SUV ailesi haline geldi ve bu durum Amerikan müşteri portföyü ile âlâ uyuşuyor üzere.  

Başa dön tuşu