Aston Martin, Kameralı Dikiz Aynasını CES’te Gösterecek

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde neredeyse tüm segmentten otomobil üreticileri, ürettikleri araçlara şoförlerin etrafında neler olup bittiğini daha kolay görebilmesi için kameralar yerleştirmeye başladı. Örneğin Nissan ve Cadillac, 2015 yılından bu yana otomobillerinde kameralı dikiz aynaları kullanıyor.

İngiliz araba üreticisi Aston Martin de önümüzdeki hafta düzenlenecek olan CES’te (Tüketici Elektroniği Fuarı), içerisine üç kamera entegre edilmiş hibrit dikiz aynasını kullanıcılarına göstermeyi planlıyor.

Kameralı dikiz aynası

Şirket, Full Display Mirror (FDM) ismini verdiği dikiz aynasını ABD merkezli araba modülü üreticisi Gentex Corporation’ın yardımıyla geliştirdi. Şoförler, şirketin geliştirdiği bu ayna sayesinde gerilerinde ve kör noktalarında neler olduğunu eş vakitli olarak görebilecek.

Aracın yan tarafındaki kör noktaları gösteren kameralar, aracın yan tarafında bulunan aynalara yerleştiriliyor. Aracın art tarafını gösteren kamera ise otomobilin üst tarafında bulunuyor. Kameralar bozulduğunda ya da fırtınalı havalarda ekran, ekran karatma aynası olarak da kullanılabiliyor.

Kameraların kullanılacağı araçlar

İki şirketin iştirakinde geliştirilen bu üniteye, ince ayarlar yaparak kamera ve ayna imajlarının birleşimi de ayarlanabiliyor. Bir öteki dikkat alımlı özellik ise dış kameralardan gelen üç kamera kaynağının otomatik olarak değiştirilebiliyor olması.

Aston Martin ve Gentex Corporation, Full Display Mirror’ın prototipini Aston Martin DBS Superleggera’nın içerisinde göstermeyi gösteriyor. Şirket, bu teknolojiyi üretim araçlarında ne vakit kullanmaya başlayacağına dair rastgele net bir tarih vermedi. Lakin bu teknolojinin tek kameralı varyantını 2020 DBS GT Zagato’da kullanmıştı.

Başa dön tuşu