Audi: 23 inç’ten Büyük Tekerlekler Bir Anlam İfade Etmiyor

Otomobillerdeki ortalama tekerlek ebatları, süregelen yıllar boyunca artmıştır. Ayrıyeten, daha üst seviyedeki arabalarda daha büyük jantların daha pahalıya mâl olacağı gerçeği, daha büyük jantların çoklukla daha uygun olduğunu da kanıtlıyor. Hatta pek çok insan, büyük lastiklerin estetik açıdan da çok daha beğenilen durduğunu düşünüyor.

Peki, tekerlek boyutunun bir sonu var mıdır? Varsa bu hudut nedir? Audi Tasarım Şefi March Lichte’ye nazaran bu sorunun cevabı, yeni RS Q8’in 23 inçlik tekerlerine yakın bir sonda olmalı. Motor Authority’nin haberine nazaran Lichte, bu boyutlardan daha büyük olan bir tekerleğin rastgele bir mana söz etmeyeceğini belirtiyor.

23 inç, Audi’de görebileceğimiz en yüksek hudut olabilir:

Sportif görünüme sahip lüks bir SUV olan RS Q8, 22 inç standart jant setine sahip lakin 23 inç büyüklük de müşterilere sunulan seçenekler ortasında yerini alıyor. Audi RS Q8’in lastikleri ve jantları devasa olsa da, Audi de görebileceğimiz en yüksek sınır bu olacak üzere duruyor zira Lichte, en büyük Audi SUV’sinin daha da büyüyemeyeceğini ve bunun gereksiz olacağını düşünüyor.

Bu noktada Lichte, sırf Audi için konuşuyor olabilir. General Motors’un Küresel Tasarım Lider Yardımcısı Michael Simcoe, geçtiğimiz günlerde 24 inç hatta 26 inç üzere daha büyük tekerleklerin geleceğini söylemişti. Bu devasa setlerin hangi otomobile sığacağı konusu ise epeyce merak ediliyor.

Audi, şimdiye dek ürettiği en güçlü ve en süratli SUV modeli olan RS Q8’i geçtiğimiz ay tanıtmıştı. 600 beygir güç ve 800 Nm tork üreten bu aracın 0’dan 100’e ulaşma mühletinin ise 3,8 saniye olduğu, 0’dan 200’e ulaşma mühletinin ise 13,7 saniye olduğu belirtilmişti. Son olarak aracın azamî suratının 305 km/s olduğu belirtiliyor.

Başa dön tuşu