Yerli Otomobilin Tasarım Hikayesi Belgesel Oluyor

Tanıtıldığı birinci andan bu yana büyük bir ilgi gören Türkiye’nin Otomobili, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak karşımıza çıkmıştı. Beş babayiğit tarafından oluşturulan bir konsorsiyum olan Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Grubu’nun (TOGG) liderlik ettiği proje, birbirinden yetenekli mühendisleri ve dizayncıları bir ortaya getirmişti. 

TOGG, büyük beğeni toplayan yerli elektrikli arabanın tasarım öyküsünü küçük bir belgesel ile anlatmaya hazırlanıyor. Haberi resmi Twitter hesabından veren şirket, şimdiden büyük heyecan yaratan belgeselin cuma günü yayınlanacağını duyurdu. Twitter hesabı açtığından bu yana toplumsal medyayı çok efektif bir biçimde kullanan TOGG, kelam konusu paylaşımıyla yeniden büyük bir ilgi gördü.

İtalyan otomotiv dizayncısı Pininfarina tarafından dizayn edilen Türkiye’nin otomobili, SUV ve sedan olmak üzere iki farklı cinste tanıtılmıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kamuoyunda yerli araba dizaynlarının yüzde 98 oranında beğeni topladığını söylemişti.

Bu sene içerisinde markanın belirleneceğini tabir eden Bakan, Bursa’nın Gemlik ilçesinde 22 milyar TL'lik yatırımla kurulacak fabrikanın inşaatına 2020 yılının birinci yarısında başlanacağı bilgisini vermişti. 4 binden fazla şahsa istihdam sağlayacak fabrikanın yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacağı açıklanmıştı. Yerli arabanın 2022 yılında yollarda olması bekleniyor.

TOGG'un paylaşımı:

Başa dön tuşu