Audi, 144.000 Aracını Geri Çağırdı

Birçok arabada hava yastıklarının gereksiz yere açılmasını önlemek için yolcu tespit sistemi bulunduruyor. Böylelikle rastgele bir kaza durumunda sistem, koltukta birisi yoksa orada bulunan hava yastıklarını devre dışı bırakıyor lakin bu sistemde bir yanlışlık çıkması durumunda, tıpkı kimi Audi marka araçlarda olduğu üzere büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Audi, 144.000 aracını bu sıkıntıdan ötürü geri çağırdı. Geri çağrılan araç modellerinin ortasında 2017 ve 2018 model Audi A4/S4 modelleri ve 2018 A5/S5 modelleri bulunuyor lakin geri çağrılan araçlar, sadece üretim tarihi 31 Temmuz 2019'dan öncesini gösterenler.

Sorun, yolcu hava yastığına bağlı yolcu tespit sisteminden kaynaklanıyor. Sistemin “kendini tanılama işlevi” epey hassas olarak ayarlanmış durumda. O denli ki sisteme bağlı kablonun koruması en ufak bir oksitlenme yaşarsa sistem arızalanıyor. Münasebetiyle hava yastıkları devre dışı kalıyor.

Audi'nin açıklamasına nazaran problemli araçlarda “hava yastığı kapalı” ışığı ve hava yastığı ihtar ışığı, rastgele bir arıza durumunda yanıyor olacak. Tekrar de bu kusur, bir çarpma durumunda yaralanma riskinin artmasına neden olabilir.

Audi, 2017 yılının ortalarında yolcu algılama sistemi değişimleri konusunda daha fazla sayıda saha raporu aldığında hususla ilgili çalışmalar başlatmıştı. Dev üretici, tedarikçisiyle ortaklaşa çalışarak dataları araştırdı ve sorunun nerede olduğunu buldu lakin şirket, hâlâ neden bu sorunun geliştiğini ve neden birtakım araçların bu meseleye daha yatkın olduğunu açıklayamıyor. Bunun üzerine çalışmalarını yürüten şirket, araçlarını muhtemel yanlışlara karşı geri çağırmaya başladı.

Sorunun kaynağı bilinmese de sorunu gidermek için ufak ve kolay bir tahlil yolu var; o da geri çağırılan araçların yazılımlarını güncellemek. Böylelikle kendini tanılama fonksiyonunun hassaslığı düşürülecek ve sistem, oksitlenmelere reaksiyon vermeyecek fakat üretim kısmında sorun hâlâ düzeltilebilmiş değil. Hasebiyle araç sahiplerine geri çağırma bildirimi, Eylül ortasına kadar gelebilir.

Başa dön tuşu