Audi elektrikli otomobil konusunda sıkıntı yaşıyor!

The Brussels Times gazetesine nazaran Audi, tedarikçisi LG Chem‘den gereğince pil tedarik edemediği için birinci elektrikli araba E-Tron’u ertelediğini bildirdi. Şirket aracı satışa çıkarmış, müşterilerine 2 ay bekleme süresi vermişti. Bu müddet artık 6 ile 7 aya yükseldi. Kullanıcıların isterse siparişleri iptal edebileceği belirtildi.

LG elektrikli araba konusunda şanssız!

Alman araba üreticisi yıl sonu hedeflerini de düşürdü. 45.000 E-Tron satışı hedefleyen şirket, gayesini 35.000 araca düşürdü. Lg Chem, Audi’nin yanı sıra Mercedes-Benz, Volkswagen Kümesi, Daimler üzere araba üreticilerine de lityum-iyon batarya tedarik ediyor.

Bu şirketlerin bir birçok gelecekte kendi batarya fabrikalarını kurmak istese de, şimdilik LG Chem’in insafına kalmış durumdalar. LG Chem‘de son devirde kimi tedarik sıkıntıları yaşıyor. Brussels Times, LG Chem’in bataryalar üzerindeki fiyatı arttırma kararı alarak rakipsiz durumundan yararlandığını belirtti.

Audi’nin E-Tron modeli şirketin birinci elektrikli aracı olma özelliğini taşıyor. E-Tron, geçen Eylül ayında Brüksel’deki fabrikada üretime başlamıştı. Ama üretim, Audi’nin CEO’sunun tutuklanmasının akabinde süreksiz müddetliğine durdurulmuştu.

20Şimdi de pil meselesinin ortaya çıkmasıyla birlikte E-Tron bir kere daha gecikme durumuyla karşı karşıya kalacak. Audi, elektrikli araba konusunda biraz şanssız bir başlangıç yapmış üzere görünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Elektrikli araba sahibi olmak ister miydiniz? Yorumlarda belirtiniz.

Başa dön tuşu