KOÇ Topluluğu’nda “Avis Filo Connect” ile sürüş güvenliği dönemi!

Koç Holding İnsan Kaynakları ve Sanayi Bağları Başkanlığı tarafından yürütülen İş Sıhhati ve Güvenliği çalışmalarının bu yılki odak noktalarından bir tanesi “Sürüş Güvenliği” olarak belirlendi. Mart 2021’de Koç Topluluğu genelinde yayınlanan “Sürüş Güvenliği Standardı” ile şirket aracı kullanan Koç Topluluğu çalışanlarına “Güvenli Sürüş Eğitimleri” verilmesinden başlayarak, seyahat rotası risk tahlillerine uzanan kapsamlı uygulamalar hayata geçirildi. Ayrıyeten Otokoç Otomotiv bünyesinde geliştirilen Otokoç Bağlı Araçlar Platformu’nun bir eseri olan “Avis Filo Connect”, Koç Holding’in beklenti ve gereksinimlerine uygun biçimde, inançlı sürüşe odaklanacak formda yapılandırıldı. Bu sistem ile şirket aracı kullanan tüm Koç Topluluğu çalışanlarının sürüş davranışları teknoloji dayanağı ile tahlil ediliyor, trafik kazalarını önleyici gelişim alanları tespit ediliyor ve geri bildirimler kendileriyle paylaşılıyor. Bu sistemi kullanarak Koç Topluluğu Şirketlerindeki İş Sıhhati ve Güvenliği grupları, şoför davranışlarını gözlemleyip “Sürüş Güvenliği Standardı”na nazaran gerekli gördükleri aksiyonları nizamlı bir halde devreye alıyorlar.

Özgür Burak Akkol: “Attığımız her adımda çalışma arkadaşlarımızın sıhhatini ve güvenliğini önceliklendiriyoruz. Sürüş güvenliği en değerli odak alanlarımızdan birini oluşturuyor.”

Koç Holding İnsan Kaynakları ve Sanayi İlgileri Lideri Özgür Burak Akkol, İş Sıhhati ve Güvenliği açısından en kıymet verdikleri odak alanlarından birini sürüş güvenliğinin oluşturduğuna dikkat çekerken, şöyle devam etti: “Attığımız her adımda olduğu üzere bu kıymetli projeyi hayata geçirirken de en kıymetli maksadımız çalışma arkadaşlarımızın sıhhati ve trafikteki güvenliği oldu. Sürüş güvenliği çalışmalarımızı kademeler halinde hayata geçirdik. Ulusal ve milletlerarası uygulamaları da inceleyerek Topluluğumuz için standartları belirledik. Öncelikle Topluluğumuzdaki şirket araçlarında sürüş güvenliği sistemi mecburî oldu. Profesyonel ve profesyonel olmayan şoförler için, belli dönemlerde tekrar eden mecburî eğitimler tanımladık. Aralıksız sürüş müddeti kısıtlarını belirledik. Ayrıyeten yüksek riskli ve sık kullanılan rotalar için ‘Yolculuk Risk Planları’ yapılmasını mecburî hale getirdik. Şoför davranışlarını online olarak takip eden ve geri bildirimlerle besleyen bir yazılıma, uygulamaya ve aygıta sahip olmak bu sürecin bizim ismimize en değerli kesimiydi. Yaklaşık bir yıldır Otokoç Otomotiv ve Koç Holding grupları bir ortada hayli ağır mesailer harcadı ve Avis Filo Connect’i hayata geçirdiler. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma samimiyetle teşekkür ederim” dedi. Projenin bir öteki değerli çıktısının ise şoför alışkanlıklarının değiştirilmesi ile araçların yakıt tüketiminde sağlanacak büyük orandaki tasarruf olduğunu belirten Özgür Burak Akkol, “Bu proje, Koç Topluluğu olarak iş stratejilerimize entegre ettiğimiz sürdürülebilirlik yaklaşımımızı da odağına alıyor ve filo araçlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına da katkı sağlıyor. Bu teknolojik tahlilin, 2021 yılı içerisinde yönettiğimiz filo içerisindeki tüm binek araçlarda uygulanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici ise yaptığı değerlendirmede şu tabirlere yer verdi: “Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden beri takımlarımızın üzerinde çalıştığı Otokoç Connectivity (Bağlı Araçlar) Platformu’nunbir eseri olan Avis Filo Connect, hayatımızı daha inançlı hale getirmeyi hedefliyor. Bu eser ile emelimiz hem Koç Topluluğu’ndaki çalışma arkadaşlarımızın sürüş güvenliğini artırmak hem de sürüş sırasında oluşabilecek riskleri ve muhtemel kazaları azaltmak. Bu kapsamda; sürat aşımı, ani ivmelenme, ani frenleme, keskin dönüş ve emniyet kemeri takmama üzere parametreleri ölçümleyerek hayatımızı direkt etkileyebilecek sürüş alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyoruz. Araçlara takılan telematik denetim üniteleri ile alınan bilgiler, platformumuzda anlık olarak işlenerek seyahat bazlı şoför skorları oluşturuyor. Şirket lig tablosu özelliği ile çalışanlar anlık olarak şirket içindeki sıralamalarını takip edebiliyorlar. Verilecek inançlı sürüş eğitimleri ile paralel olarak yakıt tüketiminde 15’e varan tasarruf öngörülüyor. Önümüzdeki devirde, eserimizi inançlı ve ekonomik sürüşü hedefleyen tüm şirketlerin kullanımına açarak ülke genelinde trafik kazalarının önlenmesine katkı sağlamayı planlıyoruz. Avis Filo Connect web ve taşınabilir uygulamaları sayesinde, sürüş güvenliğini artırıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu