Bakan Varank: Yerli Otomobiller Aralık Ayında Tanıtılacak

Türkiye’nin Arabası Teşebbüsü Kümesi tarafından yürütülen yerli araba projesi için birinci net adımlar 2017 yılında atılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “5 babayiğit” olarak kamuoyuna duyurulan şirketler, devlet dayanağı ile bir iştirak kurmuşlardı. 

Yıllar içerisinde yaşanan gelişmelerle şirketler ve TOGG idare şurasında değerli değişimler meydana geldi. Bakanlıklar, şirket yetkilileri proje hakkında sık sık açıklamalarda bulundu. Hatta geçtiğimiz hafta, yerli araba için birinci fabrikanın Gebze’de kurulacağı açıklandı. 

Bakan Varank, “TOGG, aralık ayında ön gösterim araçlarını kamuoyuna tanıtacak” açıklamasında bulundu:

Şu ana kadar yerli arabanın tasarımı hakkında pek çok spekülasyon ortaya atıldı. TOGG teşebbüsünden evvel, projenin birinci yankı bulduğu periyotta tanıtılan yerli araba, Cadillac BLS modeline benzetilmişti. Eş vakitli olarak Hacettepe Üniversitesi bünyesinde de elektrikli spor arabalar üzerine başarılı prototipler geliştirilmişti

Aralık ayında göreceğimiz yerli arabaların de elektrikli olması bekleniyor. Bakan Varank’ın açıklamalarından hareketle “ön gösterim araçları” olarak karşımıza çıkacak arabalar, satışa sunulacak son sürümler olmayabilir. O denli ya da bu türlü yerli araba projesinde en çok merak edilen ayrıntıları öğrenmek için sayılı günler kaldı.

Aralık ayı gelmeden önce Türkiye’de bugüne kadar üretilmiş bütün yerli arabalara, başarılı ya da başarısız projelere buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıyeten Aralık’ta göreceğimiz arabalar hakkındaki beklentilerinizi yorumlar kısmında görmek isteriz.

Başa dön tuşu