İkinci el araca olan talep patlaması 2023’te devam edecek

2022’de yaşanan global güç krizi ve ham husus tedarikindeki aksaklıklar sonucu sıfır araç fiyatlarındaki artış sürerken, bu periyotta ikinci el pazarı yüzde 5 oranında büyüdü. VavaCars Perakende Küme Lideri Serdıl Gözelekli, hem yeni yıl artırımlarının tesiri hem de sıfır araçlarda devam eden tedarik sorunu nedeniyle 2023’ün birinci yarısında ikinci ele olan talep patlamasının devam edeceğini söyledi. 

Tüm dünyayı etkileyen çip sorunu, güç krizi, yüksek enflasyon ve ham unsur tedarikindeki aksaklıklar, sıfır araca erişimi zorlaştırdı. Bilhassa 2022 yılında bütçesi uygun sıfır araç bulmak neredeyse imkansız hale gelirken, araç sahibi olmak isteyenler ikinci ele yöneldi. Geçtiğimiz yılın birinci yarısında bir evvelki yıla oranla yüzde 35 oranında artan ikinci el araç satışları, yılın ortalarında ÖTV ve matrah indirimi beklentisiyle sakinleşse da kasım ve aralık aylarında tekrar artış gösterdi. 

Serdıl Gözelekli: “Kasım ve aralık aylarında talep patlaması oldu”

2022’de global problemlerden kaynaklı olarak sıfır araçta bulunurluk sorununun evvelki yıllara oranla daha çok arttığına işaret eden VavaCars Perakende Küme Lideri Serdıl Gözelekli, “2022’nin birinci üç çeyreğinde ikinci el araba pazarında yüzde 15’lik bir büyüme gözlemledik. Bu büyümenin nedeni ikinci el araçların sıfır araçlara nazaran daha ekonomik ve ulaşılabilir olmasıydı. Bilhassa yılın birinci yarısında satışlar çok yüksek oranda seyretti. Sonrasında tüketicilerin matrah ve ÖTV güncellemesi beklentisiyle birlikte ikinci el araç kesiminde bir sakinlik devrine girildi. Kasım ayında uzun müddettir beklenen açıklamanın gelmesiyle de tüketiciler tekrar alıma yöneldi, talep patlaması başladı. Yeni yılda gelmesi beklenen artırımlar öncesi yaşanan bu talep artışı, satışların kasım ve aralık aylarında tekrar yükselmesine tesir etti” dedi. 

“İkinci el pazarındaki hareketlilik 2023’te de devam edecek”

Hem yeni yıl artırımlarının tesiri hem de sıfır araçlarda devam eden tedarik sorunu nedeniyle 2023’te ikinci ele olan talebin hazirana kadar giderek artacağını öngördüklerini söyleyen Gözelekli, şu tabirleri kullandı: “Temmuz ayından bu yana ötelenen talepler ile birlikte 2023 yılında ikinci el pazarında hareketlilik devam edecektir. Bilhassa tüketicilerin uygun maliyetli krediye ulaşımı konusunda gerekli kolaylıklar sağlandığında pazarın birinci 6 ay sonunda yaklaşık yüzde 20’nin üzerinde büyümesini bekliyoruz” tabirlerini kullandı.   

“İkinci el araçları sıfır ayarında yeniliyoruz”

Sıfır araç fiyatlarındaki artışın etkisiyle araç yenileme merkezlerinin büyük kıymet kazanmaya başladığını da vurgulayan Gözelekli, şu biçimde konuştu: ”İstanbul Pendik’te hayata geçirdiğimiz araç ekspertiz ve yenileme merkezi yatırımımızla daha evvel bu türlü bir tesis bulunmayan Türkiye’de, oyunun kurallarını değiştirdik. Akabinde Ankara Ergazi’de de emsal bir tesis kurarak yatırımlarımızı sürdürdük. Yılda 80 bin aracı yenileme kapasitesine sahip, adeta bir ikinci el araba fabrikası üzere çalışan bu merkezlerimiz kapsamında hayata geçirdiğimiz VavaServis uygulamamız ile de yalnızca VavaCars müşterilerine değil, aracını yenilemek yahut aracına bakım yaptırmak isteyen herkese hizmet vermeye başladık. Kalite denetim, mekanik, boyasız tamir, kaporta boya ve kuaför servisi üzere süreçleri tek çatı altında birleştirdiğimiz VavaServis hizmetimizle, araçlar profesyonel takımlarımız tarafından tam donanımlı bir bakıma tabi tutularak kullanıma sunuluyor. Tesislerimiz, sıfır araca ulaşımın giderek zorlaştığı bu süreçte bir nevi ‘sıfırlanması’ yapılan ikinci el araçları, büsbütün yenilenmiş biçimde kullanıcılarına ulaştırıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu