Bakan Varank’tan Yerli Otomobilin Fiyatı Hakkında Açıklama

Beş şirketten oluşan Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) isimli konsorsiyum tarafından geliştirilen yerli elektrikli otomobil, gündemdeki yerini koruyor. Aracın tasarımı ve özellikleri aşikâr olsa da, hala öğreneceğimiz pek çok ayrıntı bulunuyor. 

Anadolu Ajansı Editör Masası’nın konuğu olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, projeye dair çok değerli açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda yerli arabaya dayanağın yüzde 97.6 olduğunu söyleyen Bakan, dizaynların beğenilme oranının ise yüzde 98 olduğunu belirtti.

Yerli arabanın fabrika inşasına bu yıl başlanacak

Bu sene içerisinde markanın belirleneceğini söz eden Bakan, “İlk maksat, 2020’nin birinci yarısında fabrikanın inşaatına başlanması. Projede birinci 15 yıllık planlar yapıldı. Mevcut markalarla rekabet etmemizde hiçbir pürüz yok. Yanlışsız vakitte ve yanlışsız yerde yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta boyunca kamuoyunu meşgul eden ön ödemeli sipariş mevzusuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Varank, “Ön ödemeli sipariş teknik bir konu. Şu an prestijiyle ön ödeme formülüyle bir sipariş kaydı yapılmıyor” dedi.

Yerli arabanın birinci etapta 100-150 prototipi üretilecek

Bugünden araçla ilgili bir fiyat verme bahtlarının olmadığını söyleyen Bakan, buna karşın yerli arabanın rekabetçi bir fiyata sahip olabileceğinin sinyallerini verdi. TOGG’un birkaç ay içinde fabrikanın temelini atmayı hedeflediğini belirten Bakan, “100-150 ortasında prototip üretecekler. Şu an üzerinde testlerin yapılacağı prototipi üretme aşamasındalar. 2022 yılının başında fabrika çalışmaya başlar. Birinci üretim de tekrar tıpkı yıl olur” sözlerini kullandı. 

Yerli elektrikli arabanın üretileceği fabrika, Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak. TOGG tarafından 22 milyar TL yatırımla inşa edilecek üretim tesisi, 4 binden fazla bireye istihdam sağlayacak. Fabrikanın yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacağı açıklandı. 

Türkiye’nin otomotiv dalında çok güçlü bir ülke olduğuna dikkat çeken Bakan, “Kendi dizayn ettiğimiz araçlarımız var. Bilhassa ticari araçlarda yerlilik oranı çok yüksek. Tahminen 2022 yılında holografik asistanı dünyada birinci defa bir araçta göreceğiz. Bunu Türk mühendisler geliştirdi” değerlendirmesini yaptı. 

Başa dön tuşu