Tesla Model 3’ün Sudaki Meziyetlerini Gösteren Video

Geçtiğimiz günlerde fütüristik bir dizayna sahip olan yeni elektrikli pick-up modeli Cybertruck'ı tanıtan Tesla, aracın üzerindeki kara bulutları şimdi dağıtabilmiş değil. Hatırlayacağınız üzere, lansman gecesi kurşun geçirmez denilen aracın camları bir demir bilyeyle tuzla buz olmuştu. Elon Musk, bu olay nedeniyle eriyen servetini telafi etmeye dursun, şirketin mevcut araçlarından Model 3, çok farklı bir görüntü ile karşımıza çıktı. 

Bir toplumsal medya kullanıcısının paylaştığı görüntüde, ABD’li şirketin Çin’in Şangay kentinde bulunan Gigafactory 3 fabrikasında Model 3’ün sudaki meziyetlerini test ettiği görülüyor. Hatırlayanlar olacaktır, daha evvel Tesla araçları ile nispeten derin sulara girmenin pek de inançlı olmadığına dair tartışmalar yapılmıştı. Bunun üzerine Tesla CEO'su Musk, arabalarının neredeyse bir tekne üzere suda gidebileceğini argüman etmişti. 

Buna karşın geçtiğimiz yıl birden fazla Model 3, ağır yağış nedeniyle yolda kalmıştı. ABD’li marka, Gigafactory 3'teki Çin imali Model 3 araçların üretiminin başlamasıyla birlikte, araçlarının sel taşkınlara karşı dayanıklılığını ölçen kimi testler gerçekleştiriyor. Twitter’dan paylaşılan görüntüde, Model 3’ün epeyce derin olan bir suda gittiğini görüyoruz. Kelam konusu paylaşım, “Acaba Tesla, Model 3'ün suya sağlam bir versiyonunu mu üretiyor?” sorusunu akıllara getirdi. 

Tesla, sel ve su taşkını üzere felaketleri garanti kapsamının dışında tutmasına karşın, araçlarını mümkün olduğu kadar güçlü kılmaya çalışıyor. Buna rağmen üstte da söylediğim üzere geçtiğimiz yıl pek çok Tesla aracı, sel nedeniyle yolda kalmaktan kurtulamadı.

Öte yandan bu yalnızca Tesla’yı değil, öbür tüm araçları çevreleyen bir sorun. Tahminen de Çin üretimi Model 3’ler, bu meseleye son tahlili bulabilir. Tesla, Şangay’daki Gigafactory 3 fabrikasında ürettiği birinci Model 3’leri yıl sonuna kadar satışa çıkarmayı planlıyor. 

Tesla Model 3'ün suyun içindeki dertsiz yol alışını gösteren görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu