Bilim, Direksiyonun Nasıl Tutulması Gerektiğini Açıklıyor

Bir devirlerin lüks olan arabaları, günümüzde daha çok bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Aslına bakacak olursak bu durumu caddeye çıktığımız anlarda da anlayabiliriz. Özellikle büyük kentlerde yaşıyorsanız vızır vızır akan, kimi vakit kilitlenen trafik, araba kullanımının ne kadar yaygınlaşmış olduğunu net bir formda gösterebilir.

Trafikteyken öbür bir sürücünün nasıl araç kullandığına ya da kendi sürüş biçiminize hiç dikkat ettiniz mi? Bilhassa de direksiyonu nasıl tuttuğunuza? Olağan şartlarda direksiyonun tutulma biçimi saat 10 ve 2 yönleri olarak bilinir. Yani sol elinizin saat 10'u, sağ elinizin de saat 2'yi tutuyor olması gerektiği söylenir. Pekala bu nitekim de gerçek mu? Bizi her mevzuda aydınlatan bilim, bu sorunun da yanıtını açıklıyor.

Japonya'da direksiyonun nasıl tutulması gerektiğini araştıran bilim insanları, 9 şoförün kullanıldığı bir çalışma yapmaya karar verdiler. Sürücüler, bu çalışma kapsamında direksiyonlarını farklı durumlarda kullanırken bilim insanları çeşitli ölçümler yaptılar. Japon bilim insanlarının elde ettiği sonuçlar, saat 10'a 2'nin aslında çok da yanlışsız olmadığını ortaya koydu. 

Bilim insanları, bu çalışmanın yapılabilmesi için özel tasarımlı bir direksiyon kullandılar. Bu özel direksiyon, sürücülere farklı tutuş durumlarında farklı kuvvetler uygulayabiliyordu ve çeşitli ölçümler yapabiliyordu. Bu özel direksiyon, 30 derece ve 60 derece olacak biçimde her iki tarafta de döndürülecekti ve deneklerin en çok hangi durumdayken direksiyonu çevirmekte zorlandıklarını ölçecekti.

Çalışma kapsamında bilim insanları, sürücülerin yalnızca sağ ellerini kullanmalarına müsaade verdiler (Japonya'da trafik soldan aktığından Türkiye'de sol el kullanmalarına müsaade verildiğini düşünebilirsiniz). 9 sürücü, her tutuş durumunda direksiyonu, 25 kere saat istikametinde ve 25 defa de saat istikametinin bilakis çevirmeye başladılar. Bilim insanları, gerekli ölçümleri yapabilmek için direksiyonu 2 Nm'lik kuvvetle başlattılar. Sürücüler, farklı durumlardaki hareketlerini tamamladıktan sonra da ne kadar zorlandıklarını bilim beşerlerine aktardılar. Bilim insanları da uyguladıkları kuvveti sürücülerin tepkisine göre artırıp azalttılar.

Bilim insanları, yaptıkları ölçümlerin akabinde 9 sürücünün en rahat olduğu konumun 9'a 3 olduğunu tespit ettiler. Yani deneye katılan sürücüler, sağ ellerini 3'e koyduklarında direksiyonu en rahat formda çevirebiliyorlardı. Pekala sol kol neden 9'da olmalı? İşte bu sorunun yanıtı da fizikte gizli. Şöyle ki; rastgele bir şey yapmak istediğinizde, mümkün olan nötrlüğü yakalamaya çalışın. Zira yer çekimi ve yük, nötr durumu yakaladığınızda dengelenir. Böylelikle kuvvet eşit bir biçimde dağılır.

Yapılan bu araştırma, araç sürerkenki yorulma ölçüsünü azaltmak ve daha inançlı bir sürüş tecrübesi yaşayabilmek için, direksiyonun hakikat tutuş şeklinin saat 9 ve saat 3 üzerinde olduğunu söylüyorlar. Zira konum, kolunuzun duruş biçimine nazaran objeleri daha ağır ya da daha hafif hissetmenize neden oluyor ve bu da yorgunluk oranınızı değiştiriyor. Ayrıyeten bilim insanları, 9-3 biçiminin muhtemel bir kaza anında sizleri hava yastığından da koruyacağını düşünüyorlar.

Başa dön tuşu