Lamborghini, ISS’ye Karbon Fiber Gönderiyor

Lamborghini, resmen uzaya gidiyor lakin bu seyahat, Elon Musk’ın rokete bindirdiği Tesla’sını uzaya göndermesinden farklı halde cereyan edecek. Firma birinci basamakta uzaya kompozit materyal gönderecek.

Lamborghini, Houston Metot Araştırmaları Enstitüsü adlı bir hastane ile birlikte çalışıyor. Bu çalışma sonucunda güçlü etraf şartlarının kompozit materyallere olan tesirinin incelenmesi amaçlanıyor. 

Lamborghini, çeşitli örnekleri Milletlerarası Uzay İstasyonu’na göndereceğini açıkladı:

Bahsi geçen örnekler, insansız bir roketle gönderilecek. Roket, istasyona ulaştığında örnekler incelenecek. Araştırma sonucunda geleceğin muhteşem otomobillerinin ve uzayda kullanılabilecek yapay organların tasarlanabilmesi için kimi ipuçlarına ulaşılabilmesi hedefleniyor.

Lamborghini CEO’su Stefano Dominecali, yaptığı açıklamada “Çok gururluyuz. Lamborghini, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda karbon fiber gereç çalışması yapacak olan birinci araba firması olarak sonları aşıyor. Kıymetli bir sosyal sorumluluğu temsil etmesine ek olarak bu vazife, bizim ideolojimiz ve kıymetlerimiz ile uyumluluk gösteriyor. Lamborghini,her vakit için her alanda sınırların ötesine geçen aktiviteleri bulunan ve teknoloji alanında öncü olan bir firma olmuştur” dedi. 

Karbon fiber örnekleri, Milletlerarası Uzay İstasyonu'nda yaklaşık 6 ay geçirecek. Bu süreçte gereçler, kozmik radyasyona maruz kalacak. Ayrıyeten gereçlerin maruz kalacağı sıcaklık düzeyleri ise hayli büyük farklar gösterecek.

Başa dön tuşu