Bir Firma, Tesla’ya Ücretsiz Araç Tasarımı Teklif Etti

Tesla Cybertruck’ın tanıtım aktifliğinin üzerinden üç günden daha az bir müddet geçmiş olmasına karşın araç hakkında şimdiden hayli fazla gelişme yaşandı. Aslında bu olaylar zincirine hepimiz bir nevi tanıklık ettik zira kıymetli gelişmelerin birçoklarında olduğu üzere bu yaşananlar da toplumsal medya üzerinden gerçekleşti. Yaşanan en son gelişme ise evvelkilerden biraz daha farklı.

Nikola Motor Şirketi CEO’su Trevor Milton’ın, şirketinin kamyonet dizaynını Tesla’ya bağışlamayı teklif etmesi, tasarımıyla tenkit yağmuruna tutulan Cybertruck'ı bir sefer daha maksat tahtası hâline getirdi. Milton, Twitter’da paylaştığı son gönderisinde Nikola marka kamyonetin art ve ön kısmına ilişkin  tasarımların üç boyutlu modellerini paylaşarak Elon Musk’a seslendi.

Nikola CEO'su: 'Daha büyük pazarları hedeflerseniz size kendi kamyonet dizaynımızı vermekten memnunluk duyarım'

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz araç dizaynını paylaşan Trevor Milton, gönderisinde şu sözleri kullandı: “Elon Musk, şirketimiz otomobil yahut kamyonet üretmiyor ama ekibin daha büyük piyasalara oynamak isterse kamyonetin dizaynını size vermekten memnunluk duyarım. Takımım, kamyoneti ne olur ne olmaz diye tasarlamıştı lakin aslında biz üretmeyeceğimizden tasarımı size vermek beni mutlu eder.” 

Nikola'nın kamyonet modelinin birinci bakışta Cybertruck'a nazaran daha yeterli göründüğünü söyleyebiliriz. Araçta fütüristik çizgiler yer alsa da temelde klasik bir kamyonet dizaynıyla karşılaşıyoruz. Münasebetiyle bu araç, Cybertruck'a nazaran günümüz araçlarına daha çok benziyor. Kamyonet; 558 cm uzunluğa, 182 cm yüksekliğe ve 198 cm genişliğe sahip.

Milton her ne kadar Nikola’nın otomobil yahut kamyonet üretimi yapmadığını söylese de her iki şirket de aslında tır üretimi üzerinde çalışmalar yapıyor. Tıpkı Tesla’nın tamamı elektrik gücüyle çalışan tırlar üretmesi üzere Nikola da elektrik güçlü tırlar üretiyor. Elbette bu da iki şirketi rakip hâline getiriyor.

İki şirketin de ismini mucit Nikola Tesla’dan alıyor olması da bu rekabeti daha da farklı hâle getiriyor. Musk ise tweet’e hala karşılık vermiş değil.  

Başa dön tuşu