Elektrikli Otomobiller İçin Yeni ÖTV Düzenlemesi Yayınlandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan 6885 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli otomobillerdeki ÖTV matrahları güncellendi. Bu güncelleme, bazı modellerde fiyat düşüşüne yol açabilir.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, elektrikli otomobil satın almak isteyen vatandaşlarla ilgili çok önemli bir Cumhurbaşkanı Kararı ile geldi. 6885 sayılı bu karar kapsamında elektrikli otomobillerde yeni bir matrah düzenlemesine geçildi. Bu ÖTV matrah düzenlemesi ile bazı elektrikli otomobiller için matrah üst limitleri artırıldı. Gelin hep birlikte bu kararın detaylarına bakalım.

Bugüne dek uygulanmakta olan elektrikli otomobil ÖTV matrah düzenlemesine göre motor gücü 160 kW‘ın altında olan araçlar, eğer matrahları 700 bin TL ve altında ise yüzde 10 ÖTV’ye tabi oluyorlardı. Şimdi bu tutar 1 milyon 250 bin TL‘ye kadar yükseltildi. Yani vergisiz fiyatı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar olan 160 kW altı elektrikli otomobillerde bundan sonra yüzde 10 ÖTV uygulanacak. Bu sadece giriş seviye elektrikli otomobillerin fiyatlarında düşüş görebileceğiz.

Daha büyük motorlu elektrikli arabalar da ucuzlayacak!

elektrikli araba ötv oranları

Bugüne kadarki düzenleme, motor gücü 160 kW’ın üzerindeki elektrikli otomobiller için 750 bin TL’yi sınır kabul ediyordu. Vergisiz fiyatı 750 bin TL’nin altında olan araçlardan yüzde 50, 750 bin TL üzerinde olan araçlardan yüzde 60 ÖTV alınıyordu. Bugünkü düzenleme ile 750 bin TL sınırı 1 milyon 350 bin TL‘ye yükseldi. Bu otomobillerdeki ÖTV oranları ise değişmedi. 160 kW ve daha güçlü bir elektrikli araba alan vatandaş, vergisiz fiyatı 1 milyon 350 bin TL’ye kadar olan modeller için yüzde 50, diğer modeller için yüzde 60 ÖTV ödeyecek.

Resmi Gazete’deki düzenleme şu şekilde:

resmi gazete ötv matrah düzenlemesi

Yeni ÖTV düzenlemesinden etkilenmesi muhtemel modellerden bazıları şu şekilde:

Elektrikli Otomobillere ‘ÖTV İndirimi’ Geldi: İşte Fiyatı Düşen Tüm Otomobiller

Resmi Gazete’deki düzenlemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu