Bir Şirket, Elektrikli Araçların Geleceğini Tasarladı

Günümüzdeki elektrikli araçlar, yanmalı motorlarda olduğu üzere motor, şanzıman ve başka sürüş ögelerini bünyesinde barındırıyor. Bu da onların, motorları haricinde yanmalı motor kullanan araçlardan farklı bir noktaları olmadığı manasına geliyor. İsrailli yeni bir şirket olan REE, elektrikli araç tasarlama konusunda büsbütün yeni bir metot izleyerek standart bir araçta bulunan tüm modülleri tekerleklere koymayı tercih etti.

REE CEO'su Daniel Barel, yaptığı basın duyurusunda şu tabirlere yer verdi:

“Otomotiv sanayisi, bu vakte kadar klasik araba tasarımı üzerinde değişiklikler ve geliştirmeler yaparak ilerledi. REE'de otomotiv konusunda çığır açmak istiyorsak, tekerleğe kadar her şeyi yine icat etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.”

TechCrunch Mobility etkinliğinde REE'nin ortaya koyduğu tasarım, bir otomobilden çok devasa bir kaykaya benziyordu. Düz bir tabanın yanında dört adet tekerleğe yer veren REE'nin aracı, üzerinde diğer hiçbir öge bulundurmuyordu.

Şirketin CEO'su Barel, New Atlas'a verdiği röportajda “Orijinal kesim üreten otomotiv üreticilerinin en büyük harcamaları, arabanın platformuna gidiyor. Bunu geliştirmek ve tasdik ettirmekse yıllar alıyor ve milyarlara mal oluyor. Biz de 'Yalnızca tek bir platforma gereksinim duysaydınız nasıl olurdu? Aslında enteresan olabilirdi' halinde düşünerek bunu yaptık” şeklinde sözler kullandı.

Aracın nasıl göründüğüne aşağıdaki görüntü aracılığıyla bakabilirsiniz.

Başa dön tuşu