Bir Sürücü, Otopilot Modundaki Tesla’sında Uyurken Yakalandı

Geçtiğimiz pazar günü Twitter’da, daha evvel de üzerine tartışılan bir görüntü ortaya çıktı. Görüntüde, Tesla Model S içinde yer alan biri yolcu başkası şoför olmak üzere iki kişinin de otopilot etkin iken kilometrelerce süratle giden otomobil içinde uyuduğu görüntülendi. Görüntüyü paylaşan Twitter kullanıcısı, bu görüntülerin ülkenin en büyük otobanlarından birinde çekildiğini belirtti.

'Uyursürerler' artıyor:

Daha evvel de direksiyon başında uyuya kalan Tesla şoförlerinin manzaraları yayınlanmış ve bu manzaralar halktan hayli fazla reaksiyon görmüştü. NBC Los Angeles’ın haberine göre Haziran ayı içerisinde otopilot faalken direksiyon başında uyuyan ve epeyce süratli giden bir sürücü daha görüntülenmişti.

Aralık ayında ise Silikon Vadisi'nin yer aldığı Palo Alto’da alkollü araç sürme kuşkusuyla takip edilen şoförün, aslında otopilot açıkken uyuduğu ve saatte 110 km süratle yol alan aracın büyük uğraşlar sonucu durdurulduğu belirtilmişti.

Tesla'dan gelen açıklama:

Tesla’nın internet sitesinde yapılan açıklamalara nazaran mevcut otopilot özelliklerinin, aracı tam manasıyla otonom hâle getirmediği ve sürücüyü uyanık tuttuğu açıklandı. Bütün bunlara karşın direksiyon başında uyuyan Tesla şoförlerinin görüntülendiği epey fazla görüntü bulunuyor. Hatta yayınlanan kimi manzaralarda direksiyona bir şişe su bağlanarak insan eli üzere algılatılması ve otopilotun bu halde kandırılması da yer alıyor.

Ulusal Trafik Güvenliği Komitesi'nin açıkladığı istatistiklere göre direksiyon başında uyumanın yılda 80.000’den fazla kazaya sebep olduğu görülüyor. Tesla’nın bu denetim sisteminin kazaları engellemesi düzgün bir haber olsa da bütün bunlara karşın otopilotun şoförlerin yerini almak için değil, onlara yardım etmek için tasarlandığını unutmamak gerekiyor.

Başa dön tuşu