Almanya ilk elektrikli karayolu testine başladı

Almanya, etraf dostu kamyon nakliyatını teşvik etmek için “elektrikli otoyol” projesini hayata geçirecek.Ülkedeki birinci elektrikli karayolu testleri başladı. Kamyonlar yollara çıktı.

Almanya’nın birinci elektrikli karayolu nasıl olacak?

Frankfurt ve Darmstadt ortasındaki otobanın 5,1 kilometrelik bir alan içinde “eHighway” sisteminin testlerini başlattı. Testler trafiğin yavaş olduğu gece saatlerinde ya da kullanılmayan bir askeri havalimanının alanında gerçekleştiriliyor.

İlk elektrikli karayolu projesi 2016’da İsveç‘te kullanıma sunuldu. Buradaki konsept kamyonların tavanında yer alan elektrik kablolarıyla irtibat sağlamak için pantograflar kullanıyor. Kamyonlar, fren yaptıklarında şebekelerinde elektrik besleyerek, bir sıkışma durumunda zıt durumların oluşmasının önüne geçmiş olacak.

Bu sistem bir müddetliğine büyük bir kullanım alanına sahip olmayacak. Her gün yalnızca beş kamyon, 135.000 günlük dönemde, yaklaşık yüzde 10’unun ağır kamyonların olacağı karayolunu kullanacak. Fakat, daha az kamyonun sistemi desteklemesi nedeniyle azaltılmış emisyonların kapladığı alan artabilir ve kamyon nakliyatı yapan şirketlerin, bir fiyat karşılığında daha uzun mühlet bu projeyi kullanmaya teşvik edebilecek olması belirsizliğini koruyor.

Başa dön tuşu