Bir Türk Mucitten Yüzde 55 Yakıt Tasarrufu Sağlatacak Sistem

53 yaşındaki oto tamircisi Deniz Geldeç, 1 litre akaryakıttan 300 litre gaz gücü üretebilen bir ısı regülatörü geliştirdiğini açıkladı. 20 yıldan uzun bir müddettir motorlarla ilgili çalıştığını söyleyen Geldeç, geliştirdiği regülatörle ilgili açıklamalarda bulundu.

Otomobil, sanayi, ekmek fırınlarının tamiri üzere motorlarla ilgili pek çok alanda çalıştığını söyleyen Geldeç, çalışma hayatı boyunca yakıttan tasarruf etmenin yollarını aradığını belirtti. Son 6-7 yılını büsbütün Ar-Ge çalışmalarına adadığını söz eden Geldeç, projesinin sahipsiz kalmamasını istiyor.

İşte Türk mucitin geliştirmiş olduğu o ısı regülatörü:

Geliştirdiği ısı regülatörünün çalışma prensipleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Geldeç, bu sistemin başlangıç noktasının akaryakıt deposu olduğunu söyledi. Akaryakıt deposuna bir aygıt yerleştirildiğini belirten Geldeç, bu aygıtın benzine elektromanyetik dalgalar gönderdiğini ve bu sayede akaryakıtın gaza çevrildiğini söyledi. Bu dönüşüm sırasında akaryakıtın sahip olduğu ağır metallerin ayrıştırıldığını söyleyen Geldeç, bu prosedürü kullanarak 1 litre akaryakıttan 300 litre gaz elde ettiğini söz etti. Sistemi doğalgaz sayaçlarıyla test ettiklerini söyleyen Geldeç, geliştirdiği sistemin akaryakıtın son damlasına kadar gaza çevirdiğini söyledi.

Isı regülatörünün güç gerektiren tüm alanlarda kullanılabileceğini söyleyen Geldeç, bu sistemin Türkiye'nin dışa olan bağımlılığı için ziyadesiyle kıymetli olduğunu, bu tekniğin kullanıldığı takdirde hem ülkemize hem de vatandaşlara yarar sağlayacağını söyledi.

Geliştirdiği sistemin mevcut sistemlere oranla yüzde 55 yakıt tasarrufu sağladığını söyleyen Geldeç, projesini korumak için patentini aldığını ve bu sisteme sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Seri üretime geçmek için maddi imkanlarının olmadığını belirten Geldeç, devlet yetkililerinden kendisine yardımcı olmalarını istiyor. 

Geldeç'in ürettiği ısı regülatörü hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda bulunan görüntüyü izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu