BMW’nin 7 Serisi Elektrikli Otomobili i7 İlk Kez Göründü

Alman araba üreticileri artık sıfır emisyonlu elektrikli araçlara yönelerek amaçlarını yükseltiyor. Audi, yeni jenerasyon A8 sedan arabasının elektrikli versiyonunu üreteceğini açıklarken, Mercedes ise EQS ismindeki S-Sınıfına denk olan aracını tanıttı. Öbür yandan BMW'nin 7 Serisi elektrikli arabası 'i7', test modeli ile birinci sefer görüldü.

Şimdiki nesil 7 Serisi ömür döngüsünün sonuna yaklaştığı için BMW'nin elektrikli motorlar ve bataryalardan güç alan bir sonraki yeni seriyi hazırladığı düşünülüyor. BMW'nin yeni i7 sedan arabası gizlice görüntülendi ve görüntülenen modelin test aracı olması, üretime geçilmeden önce yapılması gereken çok iş olduğu manasına geliyor.

Otomobilin test aracı olduğu, şoför kapısında ve art tamponda yazan “elektrikli test aracı” ibaresinden anlaşılıyor. Arabanın art tarafında açılı egzoz çıkışına sahip olduğu görülüyor. BMW'nin ön farların ve art lambaların kısmen kamufle etmesi, otomotiv devinin yeni bir teknolojiyi deniyor olabileceğine işaret.

BMW'nin üst seviye elektrikli 7 Serisi için “i7” ismini seçtiği konuşuluyordu. Ayrıyeten daha evvel ortaya atılan tezler, giriş düzeyi i7'nin 100 kWh'lik bataryasıyla 580 km menzil sunarken, çift elektrik motoru sayesinde 558 beygir gücü üreteceği öne sürülüyordu.

Diğer yandan i7’nin üst versiyonu i7S'in ise 120 kWh'lik batarya paketiyle 670 beygir güç sunacağı belirtiliyordu. Her iki modelin de dört tekerlekten çekiş sağlayan çift elektrik motoru kullandığı ve muhtemelen Porsche'nin Taycan'la yaptığı üzere 800V'luk mimari sayesinde süratli şarj sistemine sahip olacağı söyleniyor. 

Şimdiki kuşak 7 Serisi'nin muhtemelen birkaç yıl içinde yeni bir modelle değiştirileceği ve elektrikli modellerin daha sonraki bir tarihte çıkacağı varsayılıyor. Yani BMW i7 en erken 2022'den evvel piyasaya sürülmeyecek.

Başa dön tuşu