Bloodhound LSR, Isınma Turunda 790 km/sa Hıza Ulaştı (Video)

Dünyanın en süratli kara aracı unvanı, 15 Ekim 1997 tarihinde kırdığı rekor ile bilinen Thrust SSC'nin elinde. İngiliz Hava Kuvvetleri Pilotu Andy Green'in kullandığı araba, 1.228 km/sa'lık mükemmel bir sürate ulaşmıştı. Bu sürat, Thrust SSC'yi dünyanın en süratli kara aracı yapmasının yanı sıra arabaya dünyanın ses suratını geçen birinci kara aracı olma unvanını da kazandırmıştı.

Jet yakıtı ile çalışan bu arabanın 960 km/sa sürat ile yol alırken büsbütün durabilmesi için 4 tekerleğe bağlı fren sistemine, bir paraşüt sistemine ve bunların yanında bir de 16 saniyeye muhtaçlığı var. Özel alüminyum alaşımdan yapılan tekerlikleri, özel olarak üretilmesi sayesinde bu yüksek süratlerde pist boyunca hiç aşınma göstermemiştir. İngiltere merkezli öbür bir firma olan Bloodhound LSR, Thrust SSC'nin bu rekorunu geçmek için yeni bir araç üretiyor.

Bloodhound LSR sırf Thrust SSC'nin rekorunu değil, 1.609 km/sa'lık sürat barajını da kırmak istiyor;

Bloodhound LSR isimli süpersonik araç, geçtiğimiz günlerde altıncı ısınma çeşidini gerçekleştirdi. 1.000 mil/sa (1.609 km/sa) sürat barajını aşma teşebbüsü olarak hayatına başlayan projenin bu denemedeki şoförü, Thrust SSC ile 1.228 km/sa'lık rekoru kıran İngiliz pilot Andy Green'di. Green, kimi açıklamalarda bulunarak kendi kırdığı Thrust SSC'nin rekorunu kırmaya hazır olduklarını belirtti.

Andy Green, bu seferki ısınma tipinde aslında sürate odaklanmadıklarını belirtse de 790 km/sa sürate ulaştıklarını belirtti. Andy, “Bugünkü denemenin asıl gayesi, arabanın 804 km/sa süratten 321 km/sa sürate düşüşünü ölçerek aerodinamik sürtünme ile ilgili bilgi sağlamaktı. Artık bütün bilgilere sahibiz, artık sayıları ezmenin vakti geldi” açıklamasını yaptı.

Bu projenin birinci hedefi elbette dünyanın en süratli kara aracı rekorunu Thrust SSC'nin elinden almak olsa da aslında Bloodhound LSR daha büyük bir hedefin peşinde koşuşturuyor. Bloodhound LSR, şayet birinci evreyi muvaffakiyetle gerçekleştirip Thrust SSC'nin rekorunu kırabilirse, bundan sonraki birinci amaç 1.609 km/sa'lık (1.000 mil/sa) devasa bir sürate ulaşmak olacak. Projenin bu devasa sürat denemelerine ne vakit başlayacağı tam olarak bilinmese de Andy Green'in yaptığı açıklamalardan aracın rekor denemesine hazır olduğunu görebiliyoruz. 

Bloodhound LSR'ın 790 km/sa hıza ulaştığı görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu