Bloodhound’un Testleri Önümüzdeki Ay Başlıyor

Yeryüzünde sürat rekoru kırma yarışında geçtiğimiz sene maddi yetersizlikler sebebiyle iptal edilen ancak tekrar hayata geçirilen Bloodhound LSR’nin testleri önümüzdeki ay başlıyor. Proje, iptal edilişinin akabinde İngiliz iş insanı Ian Warhurst’un takviyesiyle tekrar hayat bulmuştu.

Önceki ismi Bloodhounds SSC (supersonic car – süpersonik araba) olan Bloodhound LSR (land speed record – kara sürat rekoru) yakında İngiltere’den Güney Afrika’nın Kalahari Çölü’ne götürülecek. Çöldeki Hakskeenpan bölgesinde testlerine başlayacak.

Aracın şu anki test planı bir ay içinde 13 denemeden oluşuyor. Bu denemeler müddetince her testte aracın suratı 80 km/sa artırılacak ve azamî 800 km/sa hıza ulaşılacak. Otomobilin asıl maksadıysa 1600 km/sa barajını aşabilmek.

Aracı geliştiren takım Bloodhound’un 500 km/h ve 800 km/sa hızları ortasında nasıl performans sağladığını inceleyecek. Grup, aracın zati düşük süratlerde çalışabildiğini daha evvel yaptığı testlerde saatte 330 km'ye ulaşmasıyla görebilmişti. Daha yüksek süratlerde yapılan testlerde ise Bloodhound’da birinci sefer alüminyum tekerlekler kullanılacak. Böylelikle yüksek süratte aşınan lastik tekerleklerin kullanımına gerek kalmayacak.

Bloodhound, jet ve roket motorlarının kombinasyonuyla bu derece süratli olabiliyor. Eurofighter Typhoon savaş uçağında kullanılan Rolls-Royce EJ200 jet motoru aracı 500 km/sa hızına çıkarmaya yetiyor. Bunun üstüne bir de savunma roketleri üreticisi Nammo’nun yardımıyla geliştirilen roketler ekleniyor. Aracın sahip olduğu toplam beygir gücü böylelikle 135.000’e dayanıyor.

Başa dön tuşu