Hyundai, Hidrojenle Çalışan Kamyonunu Tanıttı

Hyundai, Kuzey Amerika Ticari Araç (NACV) Show'da Elektrikli Araç 2030 Vizyonunun bir kesimi olarak iki konsept araç ortaya çıkardı. Araba üreticisi, hidrojenle çalışan HDC-6 NEPTUNE Concept Class 8 ağır kamyonunu tanıtırken, römork üreticisi Hyundai Translead, Air Liquide ile geliştirilen HT Nitro ThermoTech'i açıkladı.

Otomobil üreticisine nazaran, yakıt hücreleri, daha yüksek bir sürüş menzili ve taşıma yükü nedeniyle ağır hizmet tipi ticari kamyonlar için “mükemmel uyum” sağlıyor. Tıpkı vakitte aracın yakıt ikmal sürecini de düşürdüğü için, maliyetleri de asgarî düzeye indiriyor. Hyundai, ürettiği hidrojenle çalışan kamyonla ilgili olarak, “ABD ve dünyadaki nakliyatın geleceğine bir pencere açıyor” açıklamasında bulundu.

Amaç, fosil yakıtlara bağlılığı azaltmak

Otomobil üreticisinin 2030 Vision'ı, karbonu giderilmiş bir dünyada sıfır emisyonlu araçlar üretme maksadına yönelik olarak, hidrojenle çalışan yakıt hücresi teknolojisinin yaygın olarak kullanılmasını içeriyor. Kamyon, sera gazlarını ve fosil yakıt bağımlılığını azaltma muhtaçlığına cevap olarak özel olarak oluşturulmuş durumda.

Aralık 2018'de, araba üreticisi, farklı taşıt tiplerinde hidrojen teknolojisinin gelişmesine 6,4 milyar dolar yatırım yapmıştı. Bu amaç doğrultusunda da Hyundai, birinci araçlarını duyurmuş oldu. Hyundai’nin bu teşebbüsü, ticari araçlar için bir “hidrojen ekosistemi” oluşturmak için onlara katılmak isteyen potansiyel ortaklara da kapılarını açıyor.

Hyundai Motor Group Tasarım Lideri Luc Donckerwolke, “Yakıt hücresi güç aktarma sistemi bize kamyonun klasik tipolojisini ve mimarisini yine tanımlama fırsatı verdi. Hyundai Ticari Araçlar Tasarım Grubu, gelecekte ticari araçların projelendirilmesi için tüm standartları sıfırlayan, yeni tanımlanmış işlevselliğe odaklanan beyaz bir sayfa açtı” açıklamasında bulundu.

Geleneksel römorklardan %90 daha az karbon salınımı yapan HT Nitro ThermoTech:

Firmanın tanıttığı bir öbür etraf dostu araç ise HT Nitro ThermoTech isimli römork oldu. Bu römork, klâsik bir römorktan %90 daha az karbon salınımı gerçekleştiriyor ve kriyojenik azot soğutma sistemini birinci kullanan römork oluyor.

Römorkun çatısı ile yan duvarları tek kesim halinde ve fiber destekli polimer kaplamalarla oluşturulmuş durumda. Bu tasarım römorkun daha sağlam ve hafif olmasına yardımcı olurken, ısı yeteneklerini de arttırıyor. Römork soğuk zincirli malları taşımak için optimize edilmiştir. Kamyonun motoru kapatılsa bile soğutma gücü çalışmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu