BMW iNEXT’te 2 Büyük 5G Dokunuşu Yer Alacak

CES 2020’nin iştirakçilerinden biri olan BMW, heyecanlandıran elektrikli arabası BMW iNEXThakkında birtakım ayrıntılar verdi. Alman araba üreticisinin verdiği ayrıntılara nazaran BMW iNEXT, 5G temas desteğiyle birlikte gelecek ve böylelikle otonom sürüş için gerekli olan irtibat çok daha süratli sağlanacak.

BMW iNEXT, BMW’nin beşinci kuşak elektrikli araba platformunu ve eDrive elektrikli motor teknolojisini kullanan ikinci araç olacak. Bu teknolojilere mesken sahipliği yapacak BMW iNEXT, çok daha verimli ve kompakt bir yapıyla karşımıza çıkacak. Araçtaki elektrikli motor, elektronik yapı ve şanzıman, sırf bir üniteye bağlı olacak.

BMW iNEXT, otonom sürüş performansını 5G ile geliştirecek:

CES 2020’de BMW iNEXT’in performansı yerine daha çok temas takviyesi üzerinde duruldu. 5G’nin gelecekte en çok görüleceği yerlerden biri yeni kuşak otomobiller olacak. Böylelikle araçlar, temaslarda düşük gecikme müddetleriyle gelecek ve çok daha âlâ performans sağlayacak. BMW de iNEXT’te 5G teknolojisini bu bağlamda kullanacak.

BMW’nin açıklamalarına nazaran iNEXT, Level 3+ otonom sürüş tecrübesi sunacak. Araç sadece kendi başına hareket etmeyip başka araçlarla ve yapılarla daima irtibat hâlinde olacağından BMW de hücresel datalara epey muhtaçlık duyacak. Bu türlü bir şeyin gerçekleşmesi içinse düşük gecikme müddetiyle birlikte geniş kapsama alanı da gerekecek.

BMW, pozisyon belirlemede gerekli olan sistem için Harman ile yeni Global Navigation Satellite System (Küresel Navigasyon Uydu Sistemi / GNSS) üzerinde çalışıyor. Bu sistem şu an hâlihazırda anonim güvenli trafik verisi sağlamak üzerine kurulmuş durumda ancak bu sistemin çalışması için Qualcomm’un C-V2X (Cellular Vehicular to Everything) sistemi gerekiyor. Bu sistem sayesinde bir araç, uygun olmayan yol şartları üzere güvenlik güncellemelerini yollayabiliyor ve böylelikle acil servisler ve başka araba üreticileri bu ikazları görebiliyor.

Eğlence için de 5G:

5G, sadece önemli teknolojiler için gerekli olan bir teknoloji değil, cümbüş için de gerekli olan bir teknoloji. Bunun için en büyük örnek, araç içindeki ekranlara 4K görüntü yayını sağlayabilmek olarak verilebilir ama BMW, video konferans, film ve diziler üzere başka ek seçenekleri de gözden geçiriyor.

Peki araç içinde oyun oynanır mı? Google Stadia üzere bulut oyun servisleriyle ve 5G’nin çıkışıyla birlikte bu da mümkün olacak. Bu çeşit örneklerle anlayabileceğiniz üzere 5G teknolojisi hayatımızı baştan aşağı değiştirecek.

Başa dön tuşu