Peugeot ve Fiat Birleşmesinin Türkiye’ye Etkisi Ne Olacak?

Avrupa'nın en büyük ikinci araba üreticisi olan Fransız PSA ve 2014 yılında İtalyan Fiat ile Amerikan Chrysler'in birleşmesi sonucunda kurulan FCA, yüzde 50-50 paydaşlık modeline dayanan bir birleşme üzerinde mutabakat sağladı. Geçtiğimiz gün resmiyete dökülen mutabakat, Türk otomotiv bölümünü de yakından ilgilendiriyor. 

PSA Group’un çatısı altında ülkemizde faaliyet gösteren Peugeot, Citroen, DS, Opel ve Vauxhall olmak üzere beş marka bulunuyor. FCA ise Türkiye’de Fiat, Chrysler, Jeep, Maserati, Ferrari ve Alfa Romeo’nun temsiliyetini sağlıyor. Fransız PSA’nın ülkemizde rastgele bir fabrikası bulunmuyor.

PSA ve FCA çatısı altındaki araba markaları:

Diğer taraftan FCA’nın şemsiyesindeki Fiat ise Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında ticari ve binek araba modelleri olmak üzere yılda 450 bin araç üretiyor. Hatta kelam konusu fabrika, FCA’nın dünya genelindeki araba fabrikaları içerisinde önder pozisyonunda. Fiat’ın en sevilen modellerinden Egea’nın da TOFAŞ fabrikasında üretildiğini ve 47 farklı ülkeye ihraç edildiğini de söylemeden geçmeyelim. 

Küresel otomotiv piyasasına baktığımızda, liderliğin Alman devi Volkswagen’de olduğunu görüyoruz. Onun çabucak akabinde sırasıyla Toyota ve Renault-Nissan geliyor. Dördüncü sırada ise artık PSA-FCA bulunuyor. 

PSA-FCA birleşmesi, dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisini doğurdu

Tekrar ülkemizdeki otomotiv sanayisine dönersek, Kasım 2019 bilgilerine nazaran Türkiye’de en fazla araba satan marka 57.855 adetle Fiat. Bu resme PSA çatısı altındaki Peugeot (23.736), Citroen (9.492), Opel (14.821) ve DS (186) markalarını eklediğimizde, PSA-FCA iştiraki Türk otomotiv pazarında hakim bir pozisyona geliyor.

Bu satış hacminin çok büyük bir kısmına liderlik eden TOFAŞ fabrikası, iki dev holdingin birleşmesi ile üretim bandına yeni modeller ekleyebilir. Bursa’daki TOFAŞ fabrikası, WCM (World Class Manufacturing – Dünya Klasında Üretim) programında 4 puanlık artış göstererek puanını 81'e çıkarmış ve FCA’nın dünya genelindeki 400 araba fabrikası içerisinde liderliğe yükselmişti.

Başa dön tuşu