BMW M CEO’su, Süper Otomobillerin Geleceği Hakkında Konuştu

BMW’nin 1972 tarihinden beri performans odaklı arabalarını geliştiren BMW M şirketinin birinci üstün arabası 1978 yılında piyasaya sürülen M1 olmuştu. Bu arabanın çıkmasından beridir BMW topluluğu Ferrari, Lamborghini veya McLaren gibi bir harika otomobil görmek için can atsa da BMW’nin muhteşem otomobil çalışmaları sadece ‘konsept projeler’ olarak kaldı.

Projelerin çalışmaları çok büyük istek ve istekle başlasa da bu projelerin hiçbiri BMW’nin şurasından muvaffakiyetle geçemedi. Aslında kaynaklara bakıldığı vakit birden fazla çizimin tamamlanmış hali ve tam boyutlu konseptleri bulunuyor lakin bütçe kısıtlamaları ve elektrikli ulaşıma yapılan yatırımlar münasebetiyle BMW’nin harika arabası bir türlü hayat bulamadı.

İngiliz araba mecmuası Car Magazine, Markus Flasch ile bir röportaj yaptı. Flasch, “Üzerinde çalıştığımız rastgele bir üstün otomobil projesi yok lakin bir harika otomobil fikri her vakit BMW mühendislerinin aklında dolanıp duruyor. Bilhassa BMW M mühendisleri için bu mevzu daha da değerli bir durumda. Şimdilik sırf planlarımızı gözden geçiriyoruz. Rastgele bir proje üzerinde çalışmıyoruz lakin gözden geçiriyoruz, bunu saklamayacağım” açıklamasını yaptı.

Yeni bir M harika arabasının gelip gelmeyeceği konusu tartışılıyor ve şayet geleceği varsayılırsa, yeni gelecek otomobilin hibrit teknolojisine mi sahip olacağı yoksa büsbütün elektrikli aktarma organlarına mı sahip olacağı da öteki bir tartışma konusu. Her ne olursa olsun, gelecek aracın M serisinin DNA’sına uygun bir biçimde eğlenceli sürüş dinamiklerine sahip olması gerektiği de kaçınılmaz bir gerçek.

Başa dön tuşu