BMW, ‘Vantablack’ ile Kaplanmış Arabasını Gösterdi

Otomobil sanayisinde yer alan tüm şirketler günümüzde SUV satışlarında doruğa sahip olmak için birbirleriyle yarış içindeler. Ford üzere eski bir markadan lüks araç denilince akla birinci gelen Lamborghini’ye, Bentley’e, Rolls-Royce’a ve hatta Ferrari’ye kadar tüm markalar SUV marketi yarışında rol alıyor.

Ancak bu yarışı kazanmak o kadar da kolay değil. Her markanın aracında kendine has özellik ve görünüş olsa da tepeye oturmak için muhakkak bir biçimde kendilerini öne çıkararak isimlerini bir yere kazımaları gerekir. BMW muhtemelen bu konsepti en yeterli anlayan markalardan. Zira BMW kendini hafızalara kazıtmak için mükemmel bir şey ortaya çıkardı: Siyahların efendisi olan bir SUV.

BMW, gelecek ay Frankfurt’ta düzenlenecek Frankfurt Motor Show’da göstereceği yeni otomobilini yayınladı. BMW’nin bir seferlik göstereceği otomobil, üçüncü nesil X6 SUV’unun büsbütün ‘Vantablack’ boyasıyla kaplanmış hali. Yani açıklamak gerekirse BMW, otomobilini ışığın %99,9’unu yutan en siyah hususla kaplamış.

BMW, Vantablack’in geliştiricisi Surrey NanoSystems ile çalışmış.

BMW, üçüncü kuşak X6’sını Vantablack ile kaplatmak için, Vantablack’in geliştiricisi İngiltere’li şirket Surrey NanoSystems ile çalışmış. Arabayı kaplamak için NanoSystems’in mimari yapılar üzere yerlerde tasarımcıların kullanabilmeleri için ürettiği, Vantablack’in bir versiyonu olan VBx2 kullanılmış.

Surrey NanoSystems’ın kurucusu Ben Jensen’in açıklamalarına nazaran kaplamada kullanılan VBx2, ‘süper karanlık’ durumda olabilirken tıpkı vakitte ufak bir ışık yansımasına da müsaade veriyor. Bu sayede insan gözü ve beyni siyahlığa bakarken derinlik algısına sahip olabiliyor.

Peki fotoğraflara bakınca bunu söylemek mümkün mü, tartışılır. Kimi oyunları grafik kartınız kaldırmaz ve cisimlerin dokuları yüklenemez, hasebiyle birtakım yerler sipsiyah gözükür ya, paylaşılan fotoğraflar güya o durumu andırıyor. Tekrar de otomobilin hoş gözükmediğini söylemek sıkıntı.

Ekstra: Dünyanın En Siyah Siyahı vs. En Parlak El Feneri

Başa dön tuşu