2019 Blazer’ın Sensörü, Bagajın Açılmasını Kolaylaştırıyor

Otomobil bölümünün, 10 yıl evvelki modellerle kıyaslandığında dahi epey gelişmiş olduğunu anlayabiliriz. Bu gelişmelere bir örnek olarak ise 2013 model Ford Escape’de bulunan otomatik olarak açılan bagaj kapağını gösterebiliriz. Bu teknolojiyi özetlemek gerekirse kısaca şoförler, bagajı açmak istediğinde art tamponun altında bulunan bir sensöre ayağıyla dokunuyordu ve bagaj açılıyordu.

Ancak elinizde yüklerle zar güç yürürken bu sistem, pek de kullanışlı sayılmazdı. Zira zati küçük bir sensördü ve tam olarak nerede konumlandığını bulmak epey sıkıntı olabiliyordu. Hatta bir işaret olmadığından pek çok kullanıcı, bu özelliğin farkında dahi olmayabilir.

Sensör, yüzeye bir ışık yansıtıyor:

Bir TechRadar çalışanı, misal bir özelliğin 2019 model Chevrolet Blazer’da da olduğunu fark etti. Lakin Chevy’nin özelliği Ford’dan farklı olarak, bir ışık ile destekleniyor hasebiyle gece karanlığında aracı dahi güç gördüğünüz ortamlarda çok daha kullanışlı.

2019 model Blazer, bu özelliği daha kullanışlı bir hale getirmek için sensörün olduğu pozisyondan bir ışığı yüzeye yansıtıyor. Böylece hakikat noktanın neresi olduğunu çarçabuk anlayan şoförün yapması gereken tek şey ise ayağını ışığa göstermek oluyor ve bagaj otomatik bir formda açılıyor. Bagaj kapatılmak istendiğindeyse birebir hareketi tekrarlamak kâfi oluyor.

Sistemin çalışma mantığı ise şu biçimde: Araca yaklaştığınızda Blazer, cebinizdeki anahtarlığı otomatik olarak algılıyor ve bagaj kapağının altındakiler de dahil olmak üzere aracın etrafındaki ışıkları açıyor. Şoför, ayağını ışığın olduğu bölgeye götürünce ise bagaj açılıyor.

Birkaç yıl öncesine ilişkin arabalarda bu ipuçlarına gereksinimimiz yoktu, zira araçlar o kadar gelişmiş değildi.  Ancak içinde bulunduğumuz robotik otomasyon çağında bu ipuçları, sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak için epeyce gerekli. Bu kapsamda araba üreticilerinin kullanıcılarına rehberlik etmesi de giderek daha değerli bir hal alıyor.

Başa dön tuşu