BMW ve Fisker da Tesla Cybertruck’la Dalga Geçti

Tesla'nın yeni elektrikli aracı Cybertruck'ın lansmanı büyük ilgi gördü ve Tesla şimdiden 200 bin sipariş alarak başarılı satış miktarı yakaladı. Lakin sıradışı tasarımı ve lansmanda kırılan camıyla dillerden düşmeyen pick-up'a rakip araba üreticileri, olumlu yaklaşmıyor. Cybertruck'ın dayanıklılığına ve dizaynına bir taş da BMW ve Fisker'dan geldi.

Tanıtım sırasında Tesla Cybertruck'ın camı hiç beklenmedik bir biçimde kırılmış ve Elon Musk, tanıtımı kırık camlarla tamamlanmıştı. Alman araba üreticisi BMW, tanınan SUV modelinin zırhlı bir versiyonu BMW X5 Protection VR6'yı Twitter'dan tanıttı. Tesla'nın kırılan camlarına atıfta bulunan BMW, yeni aracının metal bir bilyeyle vurulması durumunda parçalanmaya karşı müdafaa sunduğunu belirtti.

Cybertruck'ı tiye almaya istekli olan tek üretici BMW değildi. Cybertruck'ın ilginç tasarımı, bir öbür otomotiv üreticisi Fisker'ın Yönetim Şurası Lideri Henrik Fisker için de kolay bir amaç oldu. Fisker, Twitter'da Elon Musk'ın pick-up'ını dört tekerlekli kutuya benzeterek alay etti ve, “Ultra verimli niceliklere sahip azamî hacimli pick-up düşünüyorum. Düşük maliyetli! 'A sınıfı yüzey' ihtiyacını ortadan kaldıran. 2000 mil elektrik aralığı olan. Yalnızca düşünüyorum…” sözlerini kullandı.

Otomobil dizayncısı olan Henrik Fisker'ın yolu, aslında bir vakitler Tesla'yla kesişmişti. Fisker Automotive'in kurulmasından evvel Musk, tasarımcıdan Tesla'nın WhiteStar sedan (Model S) modeli için tasarım fikirleri istemişti. Lakin Fisker'in elektrikli araba üreticisine teslim ettiği dizaynların tümü standartların altındaydı.

Ardından Fisker, Musk ve şirketin araca koyduğu fizikî kısıtlamaları suçlamıştı. Artık Fisker'ın eline sağlam bir koz geçmiş üzere görünüyor. Fisker Cybertruck'la ilgili paylaşımını kısa mühlet içinde sildi. Kim bilir belki de birileri, bir vakitler Tesla için araç tasarlayamadığını yüzüne vurmuştur.

Başa dön tuşu