BMW X6 Vantablack’in Renginin Bilimsel Açıklaması

Karizmatik ve sofistike görünüşlü bir otomobil yapılacaksa o otomobilin rengi ya çok koyu bir tondur ya da direkt doğruya siyahtır. Bu çabucak her vakit bu türlü olmuştur. Siyah rengin badiresi ise her türlü pisliği çabucak göstermesidir. Surrey NanoSystems isimli bir firma, bu sorunu çözebilecek, nano teknolojili bir boya üretti. Bu boyaya da vantablack ismini verdi. 

“BMW X6, O Heyecanı Veriyor”

Aslında birkaç yıldır “en siyah malzeme” olarak ismi anılan bu boyanın arabalarda kullanıldığı birinci örnek ise BMW X6 Vantablack oldu. Surrey NanoSystems’ın kurucusu ve CTO’su Ben Jensen, “Daha evvel çeşitli araba üreticilerinden gelen teklifleri geri çevirdik. BMW X6 ve onun özel, dışavurumcu tasarımı bizim için fikri eğlenceli hale getirdi.” dedi. Üçüncü jenerasyon BMW X6, Opsiyonel ikonik böbrek ızgarası, çift ön farları, kendine has art farları ve dikkat alımlı, ince sınırlarıyla öne çıkıyor. 

Vantablack, renk konusunda gerçek manada işleri çok değiştirecek üzere duruyor. Olağanda siyah renk, ışığın büyük kısmını emer lakin yeniden de bir kısmını yansıtır. Vantablack ise emilen ışık oranını %99,96’ya kadar çekiyor. Araca bakınca siyah bir şey görmüyorsunuz. Işığın “yokluğunu” görüyorsunuz. BMW’nin kullandığı varyant çok yavaşça de olsa çizgileri belirli edecek halde yapılmış durumda, çünkü ışığı büsbütün emdiğinde araba 2 boyutlu üzere gözüküyor.

BMW’nin tasarım takımının başında bulunan Hussein Al Attar, “Araçlarda genelde çizgiler ve çizgiler yerine silüetlerden ve oranlardan konuşuyoruz. Vantablack VBx2 kaplama da araba dizaynının bu yanını öne çıkarıyor. Yeni BMW X6’nın son halinden çok gurur duyuyorum, yürekli ve dışavurumcu yüzeylerinden de. Vantablack, alışılmamış halde de olsa bunu vurguluyor.” dedi.

Başa dön tuşu