Hyundai KONA Yüksek Teknoloji ve Üst Düzey Güvenlikle Geliyor.

Baştan sona yenilenen Hyundai KONA, artık daha fazla konfor ve daha geniş ömür alanı sunuyor.

Premium hissiyatı artan KONA, kablosuz güncelleme, 12,3 inç ekran ve faal şoför sistemleri sunuyor.

Yeni KONA, Sportif N Line versiyon dahil olmak üzere MESKEN, HEV ve akaryakıtlı motorlarıyla dikkat çekiyor.

Hyundai Motor Company, yılın birinci yarısında piyasaya sunacağı KONA modelinin teknik özelliklerini ve ayrıntılarını paylaştı. Önümüzdeki aylarda Avrupa prömiyeri gerçekleştirilecek arabanın büsbütün elektrikli (EV), hibrit elektrikli (HEV) ve içten yanmalı akaryakıtlı motor (ICE) dahil olmak üzere birden fazla aktarma organı bulunuyor.

Premium hissiyatı artırılarak daha üst sınıf bir araba izlenimi veren Hyundai KONA, fütüristik dizaynıyla dikkat çekerken birebir vakitte markanın elektrifikasyon stratejisini de en yeterli halde yansıtıyor. Ön ve art aydınlatma sistemi ve köpekbalığı burnunu anımsatan keskin ve yumuşak çizgilerin birleşimi önden başlayarak bagaj kapağına kadar devam ediyor. Hyundai’nin MESKEN varyantı da Yatay Pikselli Pürüzsüz Lambalar “Pixelated Seamless Horizon” ile daha da farklılaşıyor ve bu ikonik tasarım birinci kere KONA modelinde kullanılıyor.

KONA’nın sportif SUV karakteri ise entegre ön ve art lambalara sahip çamurluk dodikleri, dinamik oranlara sahip yan paneller ve A sütunundan başlayarak art spoylere kadar uzanan karakteristik krom çıta ile beden buluyor. Özel olarak tasarlanmış çok kollu 19 inç jant tasarımı da KONA modeli için bir birinci sayılıyor.

Benzinli ve Hibrit seçenekler, elektrikli modelin birçok tasarım özelliğini farklılaştırarak sunuyor. Ön tampondaki radyatör ızgarası, üç boyutlu bir tasarım sunuyor ve düzgünce öne çıkıyor. Akaryakıtlı ve Hibrit seçenekler de daha fazla tasarım vurgusu için siyah çamurluk dodikleriyle dikkat çekiyor. 

KONA Hybrid, üst ve alt faal hava kanatçıklarını (AAF) kullanıyor ve akaryakıtlı versiyona nazaran daha düzgün bir sürtünme katsayısı sunuyor. Dış faal hava kanadı ise her iki motor seçeneğinin aerodinamik performansını geliştirirken birebir vakitte büsbütün elektrikli bir araba hissiyatı sunmuş oluyor. 

Performanstan ilham alan N Line donanım seçeneği ise sportif imgesini vurgulamak için kanat formundaki tampon, çift susturucu ve gümüş renkli marşpiyellerle daha agresif bir duruş sergiliyor. Bu donanımdaki ek seçenekler ortasında siyah tavan ve 19 inç N Line özel alaşım jant tasarımı yer alıyor. İçerideyse N Line için özel olarak sunulan metal pedallar ve N logolu vites kolu bulunuyor.

Yeni KONA, daha fazla yolcu konforu ve rahat yükleme için daha geniş ve daha istikametli bir iç yer sunuyor. KONA ayrıyeten, evvelki jenerasyona nazaran 60 mm daha uzun dingil aralığı, 77 mm daha uzun diz arası ve ikinci sıradaki koltuklarda 11 mm daha yüksek baş uzaklığı ile sınıfının en güzeli bir hayat alanı sunuyor. Sınıfının en büyüğü olan ikinci sıradaki omuz uzaklığı ise 1.402 mm. KONA’nın yalnızca 85 mm kalınlığındaki ince ve sert koltukları, ikinci sıradaki yolcular için de daha fazla ömür alanı sağlıyor.

Tüm bu yeniliklere ek olarak, direksiyon simidinin gerisine yerleştirilmiş sütun tipi elektrikli vites kolu, bardak tutucular ve büyük çantalar için sunulan saklama alanları, sade bir konsol yapısı için daha fazla alan sağlamış oluyor. Büsbütün katlanabilir ikinci sıra koltuk ve art bölme ise geliştirilmiş yükleme kolaylığı ile en yüksek seviyede müşteri gereksinimlerini karşılamak için tam 723 litreye kadar (SAE’ye göre) çıkıyor. Hyundai KONA’daki 12,3 inçlik entegre çift ekran, ergonomik olarak konforlu kullanımı desteklerken, birebir vakitte uzun uzaklıklı sürüşlerden sonra yorgunluğun hafifletilmesine yardımcı olmak için “ağırlıksız” beden basıncı dağılımı için optimize edilmiş.

Daha fazla rahatlık için sınıfının en güzeli teknolojiler.

Yeni jenerasyon KONA’nın bakım ve sistem güncellemeleri, Over-the-Air (OTA) yazılım teknolojisi sayesinde elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Ortam ışığı, periyodik bakım ve yeni özellikler, OTA güncellemeleri tarafından da destekleniyor. Özelleştirilebilir akıllı elektrikli bagaj kapağı, müşteriler için ek bir kolaylık sunuyor. Şoförler bagaj kapağının açılma yüksekliğini ve suratını bilgi-eğlence sistemi ekranından yapabiliyor. 

Ayrıca kullanıcılar, bagaj kapağının tercih edilen yüksekliğini, kapatma düğmesine üç saniye boyunca basarak ayarlayabiliyor. KONA’nın koltuk pozisyonu ayarları için de entegre bellek sistemi kullanılıyor. Kablosuz şarj sistemi de dahil olmak üzere çoklu şarj irtibat noktaları da sürüş esnasında daha rahat tecrübeler sunmuş oluyor. Elektronik denetim teknolojisinin bir kesimi olarak, akıllı telefonlarda yahut akıllı saatlerde yakın alan bağlantısı (NFC) kullanılıyor. Böylelikle yüksek seviyede güvenlik sağlayan Digital Key 2 Touch aracılığıyla Yeni KONA bir telefon sayesinde uzaktan kilitlenebiliyor, kilidi açılabiliyor yahut çalıştırılabiliyor.

Yepyeni KONA ile daha inançlı sürüş

Yeni KONA, Ön Çarpışma Engelleme Asistanı (FCA), Şeritte Kalma Asistanı (LKA), Kör Nokta Çarpışma Tedbire Asistanı (BCA), Araçtan İnançlı Çıkış Uyarısı (SEW) üzere çeşitli gelişmiş şoför takviye sistemleriyle (ADAS) donatılıyor. Akıllı Sürat Sonu Yardımı (ISLA), Şoför Dikkat Uyarısı (DAW) ve Kör Nokta Görüş Monitörü (BVM) ve Uzun Far Yardımı (HBA) da KONA’nın gelişmiş güvenlik donanımlarından kimileri. Ayrıyeten, Akıllı Sürat Sabitleyici (SCC), Navigasyon tabanlı Akıllı Sürat Sabitleyici (NSCC), Şerit Takip Asistanı (LFA) ve Otoyol Sürüş Asistanı (HDA) üzere çeşitli sürüş kolaylığı fonksiyonlarıyla güvenlik en üst düzeylere taşınıyor. İnançlı park hareketi için Etraf Görüş Monitörü (SVM), Art Çapraz Trafik Çarpışma Tedbire Yardımı (RCCA) ve İleri/Yan/Geri Park Ara Uyarısı (PDW) üzere çeşitli gelişmiş teknolojiler sunuluyor. Park Çarpışma Tedbire Yardımı (PCA) ve Uzaktan Akıllı Park Yardımı (RSPA) da şoförlere ziyadesiyle yardımcı oluyor. KONA’da bulunan tüm bu özellikler, pazarlara ve ülkelerin satış stratejilerine nazaran değişkenlik gösterirken genel manada güvenlik satışa sunulduğu tüm pazarlarda birinci maksat olarak tutuluyor.

Hyundai, Avrupa pazarında 1.6T-GDi motor seçeneğiyle öne çıkacak. Şimdi net olarak açıklanmasa da 1.6T-GDi akaryakıtlı turbo motorun gücünün varsayımı 198 beygir ve 265 Nm’ye kadar tork üretmesi bekleniyor. KONA Hybrid ise 141 beygirlik 1.6-L GDi bir motorla gelecek ve 265 Nm’ye kadar da tork bedeli sunması bekleniyor. 

Hyundai, KONA’nın tüm teknik özelliklerini Mart ayında açıklayacak. Yeni KONA, Türkiye’de de satışa sunularak B-SUV segmentinde yeni rekorlar kırmayı deneyecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu