BMW, Yeni X5’lerde Hidrojen Motoru Kullanacak

Kimi üreticilere nazaran gereksiz ve saçma bir buluş, bazıları için ise hala ‘geleceğin yakıtı’ olan hidrojen, arabaların tabiata verdiği ziyanı en aza indirgeyen yakıt olabilir. Elektrikli motorların gelişmesi ile bir kenara bırakıldığı düşünülen hidrojenle çalışan motorlar, birtakım firmalara nazaran hala üstünde çalışmaya bedel görülüyor. Görünüşe nazaran bu firmalardan biri de BMW. 

Forbes mecmuasının yaptığı bir habere nazaran BMW, önümüzdeki 10 yıl içerisinde BMW X5’in hidrojen motorlu bir test aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. BMW’den geçen haftaya kadar bu cins araçlarla ilgili çalışmaların bilgileri medya ile hiç paylaşılmamıştı. Şirketin Gelişim Müdürü Klaus Frohlich, “2020’li başlarında küçük bir hidrojen yakıtlı X5 serisi üretmeyi düşünüyoruz. Akabinde, 2025 yılında Toyota ile birlikte seri üretime başlayacağız” dedi. 

Şu anda piyasada olan hidrojen yakıtlı otomobiller mevcut. Teknoloji esasen kullanılırken BMW’nin bu kadar beklemesinin sebebi hem fiyatları biraz düşürmek hem de teknolojinin biraz daha olgunlaşıp gelişmesini beklemek olabilir.  

Başa dön tuşu