2020 Model Audi A5 Tanıtıldı: A5 Artık Dizel

Audi, geçtiğimiz günlerde yıllar sonra A4 ailesini güncellemeye karar vermişti. Artık de A5 ailesi yeni ve gençleştirilmiş bir seriyle karşımızda. Audi A5, 2020 yılında Coupe, Cariolet ve Sportback modelleriyle gelecek. Audi’ye nazaran A5 artık ‘her zamankinden daha çekici’ fakat bunun yargısını size bırakıyoruz. 

Audi A5: LED far, daha çok LED far

A5’lerin hangi modelini alırsanız alın araç LED farlarla geliyor. Ne kadar çok para verirseniz LED’leriniz de o kadar gelişiyor. Opsiyonel olan matriks LED ön farlar ve sıralı art farlar, daha da değerli olan bir opsiyonda lazer ön farlar ile geliyor, art farlar da araç açılıp kapandığında afilli halde yanıp sönüyor. 

Aracın en ayırt edici değişikliği ise yeşil rengi. Araçları illa yeşil olarak almanız gerekmiyor, 11 farklı renk seçeneği daha var. Ayrıyeten araçların yapıları da yavaşça de olsa farklı. Daha agresif görünen S versiyona ek olarak Audi A5 Cabriolet de damla biçimli tavana sahip olacak. 

Audi A5, iç tasarım konusunda daha evvel tanıtılmış olan Audi A4 ile benzeri değişikliklere mesken sahipliği yapıyor. Güncellenmiş 10,1 inçlik MMI bilgi sistemi, eski modellerdeki düğmenin yerini alıyor. Volkswagen Grubu’nun MIB3 platformundan faydalanan sistem daha fazla işlemci gücüne sahip. Böylelikle daha akıcı bir performans sergiliyor. Daha evvel olduğu üzere bu modelde de 12,3 inçlik dijital gösterge ekranına ‘Audi Sanal Kokpit’ ismi verildi. 

Aracın üç farklı dış tasarım paketi bulunuyor. Bunlar Standart, Advanced ve S olarak isimlendiriliyor. Her tasarım birbirinden hayli farklı.

Audi A5, dört farklı motorla geliyor

Audi A5, motor seçenekleri açısından ise dört farklı motor seçeneğine sahip olacak. Bu araçların her biri orta sınıf hibrit sistem motorlar olacak. En temel modelde aracın motor gücü 161 beygir olacak. Altı silindirli 3.0 litrelik modelde ise motor gücü 342 beygiri buluyor. Araçların suratı ise elektronik olarak 250 km/s ile sonlandırılmış durumda. Coupe ve Sportback modelleri, 100 km/s sürate 5 saniyeden kısa müddette çıkıyor. 

Audi’nin S5 modeli akaryakıtlı olacak. Akaryakıttan dizele geçiş yapılan TDI S4, S6 ve S7 modelleri de Avrupa yollarına çıkacak. 

Yenilenen A5/S5, bu sonbaharda piyasaya sürülecek. A5 Edition One modeli Sportback ve Coupe modelleri de kapsayacak. En düşük motor gücü ise 188 beygir olacak. Siyah çizgili S Line dış kaplama da seçilebilir olacak. Bu kaplama için Daytona Grisi, Kuantum Grisi ve District Yeşili seçenekleri tercih edilebilecek. Aracın iç kısmında ise Selection ve S Line paketleri tüketicilere sunulacak alternatifler olacak. 

En ucuz A5’in fiyatı ise Avrupa’da 42,900 Euro olacak. Bu model, A5 Coupe 40 TFSI modeli olacak. 

Başa dön tuşu