Son Dodge Challenger Banttan İndi

Üretilen son modelin fotoğrafları ve bir videosu paylaşıldı. İçten yanmalı motora sahip son Challenger, siyah bir SRT Demon 170 oldu.

Amerika’nın özellikle de genç kesimi arasında oldukça yaygın olan muscle arabaları, en çok Chevrolet Camaro, Ford Mustang ve Dodge Challenger üçlüsüyle biliniyor. İçimizi adeta eriten motor sesleriyle gelen bu modellere istemeye istemeye veda etmek zorunda kalıyoruz. Zira hepsi birer birer elektrikli şekilde hayatlarına devam etmeye başlıyor.

Aralarında üretimi en sona kalan model Dodge Challenger oldu. Benzinli son modeli üretim hattından inen modelin geçtiğimiz haziran ayında 700 bin dolardan satışa çıkan modelle aynı olup olmadığı bilinmiyor. Fakat modelin kendisini biliyoruz.

İşte son Dodge Charger’ın üretim tesisine vedası:

Yaklaşık 20 yıldır Kanada’nın Ontario şehrinde bulunan Brampton Assembly Plant’ta üretilen bu ikonik model, böylece banttaki süresini de tamamlamış oldu. Tesis şimdi iki yıl boyunca yenilenecek ve yeni araçlar üretmekte kullanılacak ancak Charger serisi burada üretilmeyecek. Elektrikli modeller Windswor Üretim Tesisi’nde yapılacak.

Zaten Challenger’a da 1045 beygirlik bir SRT Demon 170’le veda etmek yakışırdı.

Söz konusu son aracın görselleri paylaşılsa da net özellikleri henüz yayınlanmadı. Bu SRT Demon 170 modeli mat bir siyah tonunda. Aracın vedasını ölümsüz kılmayı hedefleyen şirket, SRT Demon 170 modelinde 1045 beygir gücü ve 1280 Nm tork sunuyor. E85 yakıt ile bu değerlere ulaşan araç, daha ucuz E10 yakıtta bile 912 beygir güç sunabiliyor. Tabii bu gücü sunan motorun 6,2 litre süperşarjlı olduğunu belirtmemek olmaz. 400 metreyi 8,91 saniyenin altında, saatte 243 km hızla geçen aracın, kendi liginde yılın en çok satanı olacağı düşünülüyor.

Peki biz daha Challenger göremeyecek miyiz?” dediğinizi duyar gibiyiz. Yeni bir Challenger gelecek fakat bu modelin son olmasının sebebi, bildiğimiz Challenger’ın artık elektrikli olacak olmasından kaynaklanıyor. Dodge’un resmî sitesinde yeni jenerasyon Challenger’ların yüksek performanslı elektrikli araçlar olacakları belirtiliyor. 

Bunu da geçtiğimiz ağustos ayında gösterilen konsept araca benzetiyorlar. Bu noktada artık kulaklarımızı şenlendiren o motor seslerine elveda demenin vakti geliyor. Siz yeni jenerasyon Dodge Challenger hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başa dön tuşu