Renault, Elektrikli Twingo İçin Çinli Bir Ortakla Çalışacak

Renault, Volkswagen ile geliştiremediği uygun fiyatlı Twingo için Çinli bir partnerle çalışacak.

Renault uzun süredir Volkswagen ile birlikte geliştirmeye çalıştığı uygun fiyatlı elektrikli Twingo projesinde Alman devi ile yollarını yakın zamanda ayırmıştı. BYD gibi uygun fiyatlı elektrikli otomobiller üreten Çinli firmalara kafa tutmayı amaçlayan Renault, Çinli bir partner ile çalışacaklarını açıkladı. 

Renault’nun elektrikli otomobil departmanı Ampere adına konuşan bir basın sözcüsü, “Twingo’nun gelişimini iki yılda tamamlamak istediğimiz için hızla devam ettik.” ifadelerini kullandı. Basın sözcüsü açıklamasında, “Aracın gelişimi, geliştirme süresini ve maliyetlerini azaltmak için bir Çinli mühendislik partneriyle birlikte tamamlanacak. Proje Ampere tarafından yürütülecek. Tasarım ve gelişmiş mühendisliği Fransa’da yapıldı ve üretim de planlandığı gibi Avrupa’da yapılacak dedi. 

Hedef 20 bin euronun altına inmek

elektrikli twingo

Renault’nun amacı elektrikli otomobil pazarına daha uygun fiyatlı bir model sunabilmek, buradaki kritik eşik ise 20 bin euro olarak gösteriliyor. 20 bin euronun altına inilmesi durumunda elektrikli otomobillerin daha geniş bir kitle tarafından tercih edilebileceği belirtiliyor. 

Renault, Çinli bir partner ile çalışma fikrinin Volkswagen ile yollar ayrılmadan önce gündeme geldiğini belirtiyor. Avrupalı üreticilerin son yıllarda başta BYD olmak üzere uygun fiyatlı modelleri peş peşe çıkarak Çinli üreticiler ile olan rekabette geride kaldıkları ifade ediliyordu. Elektrikli Twingo gibi modellerin gelişi ile bu durumu dengeleyebilir.

Lexus’un Tamamen Elektrikli Modeli RZ450e Türkiye’ye Geldi

Volkswagen ile Renault’nun Elektrikli Twingo Projesi İptal Edildi

Kaynak :
https://www.autoblog.com/2024/06/01/renault-to-develop-twingos-priced-under-20000-euros-with-chinese-partner/

Başa dön tuşu