Bugatti Toubillon Tanıtıldı – Webtekno

Bugatti, pek çok küçük uçaktan daha yüksek hıza ulaşabilen hız canavarı Tourbillon’u tanıttı.

Bugatti, Chiron’u sonlandırma kararı almış olsa da yerine bir başka hız canavarını çoktan hazırlamış gibi duruyor. Görünüşü ikonik modeli andıran yeni Toubillon, yepyeni V16 hibrit motoru ve saatte 444 km/s’e ulaşan hızıyla Chiron’un boşluğunu doldurmaya aday. 

Bugatti’nin yeni modeli hakkında çok sayıda söylenti dolaşıyordu ancak bugün gerçekleştirilen tanıtım ile birlikte hepsinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Hızlı otomobiller konusunda dünya çapında bir şöhrete sahip olan firma yine yapacağını yapmış. Aracın özellikleri o kadar iyi ki bir noktadan sonra saçma geliyor. 

O kadar büyük motora rağmen çok hafif

toubillon

Tourbillon’un kaputunun altında 8,3 litrelik bir motor ve üç elektrik motoru bulunuyor. Turboları olmadan 9000 devirde çalışabilen ve 1000 beygir güç üreten bu motora rağmen aracın motor ağırlığı ise sadece 251 kilogram. Karşılaştırma olması açısından standart W-16 motorlar 400 kilogram geliyordu. 

toubillon

Aracın ön aksta iki, arka aksta ise bir adet olmak üzere üç adet elektromotoru bulunuyor. 25kWh’lik bataryaya bağlı motorlar toplamda 800 beygir güç üretiyor. Böylece aracın güç ünitesi 1800 beygire ulaşıyor. Bu güç sayesinde aracın 0-100 km/s hızlanması sadece 2 saniyede gerçekleşiyor. Ayağınızı gazdan çekmemeyi başarırsanız 5. saniyede 200 km/s, 10. saniyede 300 km/s hıza ulaşıyorsunuz.

toubillon

Olur da eylemsizlikten geri savrulmadıysanız ve 25 saniye boyunca gaza basabileceğiniz uygun bir yerde iseniz Tourbillon, 380km/s’lik maksimum hızına ulaşıyor. Tabii bu durum normal mod için geçerli, Speed Key’i takarsanız araç 444 km/s’lik gerçek en yüksek hızına ulaşıyor. 

Bugatti’nin İkonik Otomobili Chiron’un Üretimi Sona Erdi: İşte Hayran Kalacağınız Tasarıma Sahip Son Chiron

124 Milyon TL’ye Bugatti Chiron Alan Bir Kişiye, “Rolls-Royce” Hediye Edilecek

Başa dön tuşu