Can Holding, İstanbul Park İhalesinden Çekilmedi

Bu ay başında İstanbul Park ihalesini kazanan şirket Can Holding’in bu konuda geri adım attığına yönelik iddialar yalanlandı.

Intercity ile olan sözleşmesi biten Formula 1 pisti İstanbul Park’ın geleceği bu ay başında gerçekleştirilen ihale ile belli olmuştu. 117 milyon dolar bedelli 30 yıllık ihaleyi kazanan şirketin, Doğa Koleji ve Bilgi Üniversitesi gibi kurumların çatı şirketi Can Holding olduğu açıklanmıştı.

Bugün ise İstanbul Park’ın geleceği hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Gazeteci Emre Özpeynirci’nin aktardığına göre Can Holding, ihaleden çekilme kararı almıştı. Fakat Habertürk’e yapılan açıklamada söz konusu söylentilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

GÜNCELLEME: Can Grubu ortaklarından Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, söylentileri yalanladı.

Lale Cander

Yaptığı açıklamada Cander; “İhalenin iptali yada bizim çekilmemiz gibi bir şey söz konusu değil. Pisti önceki dönemde kiralayan şirket Mayıs ayı içerisinde tahliye sürecini tamamlamak durumunda. Yine mayıs ayı içerisinde ihalede imzaların atılmasını ve pistin bize tesliminin yapılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bunun haricinde Formula 1 yarışlarının ülkeye geri dönmesine yönelik de “Formula 1 yetkilileri ile görüşmeler sürüyor. Pisti teslim almamızı bekliyorlar. Sonrasında gelip pistte incelemede bulunacaklar. 2026’da Formula 1’i Türkiye’ye geri getirmek için çalışıyoruz.” sözlerini söyledi.

Cander, yeni dönemde Formula 1 dışında başka motor sporlarının da bu pistte organize edileceğini belirtti.

İhalenin iptal olacağı söyleniyordu.

Normalde anlaşma, İstanbul Park’ın kontrolünü 30 yıllığına Can Holding’e geçirecekti. Şirketin 2026 yılına kadar Formula 1 yarışlarını Türkiye’ye getirmesi şartı da aranıyor. Ayrıca alışveriş merkezi, eğlence merkezi gibi tesislerin de yapılacağı belirtilmiş. İhale şartnamesinin detaylarına buradaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Formula 1’de Puanlama Sistemi Değişikliği Masaya Yatırılıyor: Seneye Bile Değişebilir!

Can Holding’in neden geri çekilme kararı aldığı konusunda henüz bir bilgi yok. Geldiğinde sizleri bilgilendireceğiz.

Başa dön tuşu