2020 Model Audi S8, Güç Gösterisi Yapacak

Alman araba devleri ortasında yer alan Audi, yeni S8 modelini Nürnburing’de birinci kere araba tutkunlarının beğenisine sundu. 2020 model yeni araç, 563 beygirlik gücüyle dikkat çekti. 

Audi’nin yeni sedanı, standart A8’lerin 6 silindirli motorundan vazgeçip 4.0 lirelik, çift turbolu V8 motor tercih ediyor. 800 Nm tork üreten motor, yaklaşık 2,5 ton tartısındaki araca kâfi çekiş gücünü sağlıyor. Araçta, start-stop özelliğini destekleyen 48 voltluk bir hibrit sistem de bulunuyor. Audi, bu sistemin hem performansa hem de verimliliğe yarar sağladığını söylüyor.

Audi de standart olarak etkin süspansiyon sistemi kullanarak tedbirini almış. Bu sistemde her teker, duruma ahenk sağlamak için başka farklı aşağı inip üst çıkabiliyor, böylelikle de pek çok sıkıntı durumda aracı denetim etmek daha kolay oluyor. Aracın öne bakan kameraları, yoldaki çukur ve bozuk yapıyı evvelden algılayarak süspansiyonun ona nazaran davranabilmesini sağlıyor. Araca opsiyonel olarak karbon fiber seramik fren diskleri takılabiliyor. 

Araca ön taraftan bakınca yeni agresif tasarım kendini çok da muhakkak etmiyor. Audi S8’in far köşeleri daha sert ve atılgan kıvrımlara sahip olsa da ızgara yapısındaki yenilikler ve beş bijonlu jantlar birinci bakışta fark edilmiyor. Aracın art kısmında ise değişim çok daha bariz durumda. Üçlü egzos çıkışı yerini dörtlü bir sisteme bırakıyor. 

Audi, aracın içinde genel olarak sade bir tasarım tercih edilmiş. Ön panelde ise Audi; ekrandan kaçınmamış ve aracın konsolunu elektronik göstergeler ve ekranlarla doldurmuş. Audi, aracın en dolu paketinde en az 5 radar, 6 kamera, 12 ultrasonik sensör ve bir de lazer tarayıcı olacağını belirtti. 

Audi S8’in ülkemize ne vakit geleceği, gelirse nasıl fiyatlandırılacağı bilinmiyor.

Başa dön tuşu