BMW’nin Göz Alıcı Konsept Otomobili Vision M Next Tanıtıldı

BMW, geleceğe yönelik planlarını ve yeni dizaynlarını tanıtmak için M serisini kulllanıyor. M serisinin yeni aracı, hayli dikkat cazip olan Vision M Next oldu.

Görünüş olarak i8’i andırsa da aracın tasarımı epeyce kendine has olarak tasarlandı. Next derken neyi kastettikleri pek muhakkak olmasa da yeni tasarım, benzinli motora ek olarak elektrikli motordan da güç alacak.

Aracın motoru hem elektrikli hem de akaryakıtlı sistemlerin birleşiminden oluşuyor. Hangi kısmın ne kadar güç sağladığını bilmiyoruz lakin araç toplamda 600 beygir güce sahip. Yalnızca elektrikli olarak kullanıldığında 100 kilometre menzili olan Vision M Next, 0’dan 100’e 3 saniyede çıkıyor. Aracın azamî suratı ise 300 kilometre. Motor, plug-in elektrikli hibrit bir model ve 4 silindirli.

BMW, yeni aracın dizaynında ayrıntıları öne çıkarmak için renkli bir tasarım lisanını tercih etti. Böbrek ızgaralar çok şık olmuş. Izgaraya lazerle bir imaj de işlenmiş durumda, bu da ayrıntılara dikkat edenler için otomobile değişik bir hava katıyor. Yeni arabada, son devirde kullanılmaya başlanan ve hayli güzel gözüken Laser Wire aydınlatma kullanıldı. Cam fiberlerin fosfor ile kaplandığı bu sistemde ışıklar tek bir noktadan çıkmak yerine yayılarak ve akıcı halde dağılıyor. BMW, tıpkı teknolojiyi art ışıklarında da kullanıyor. Farların içinde sürüklenen bir BMW logosu da göze çarpıyor. Son olarak, herkesin bakar bakmaz gördüğü, BMW’nin “Heyecan verici Turuncu” olarak isimlendirdiği bir renk de arabayı nitekim heyecan verici kılıyor. 

BMW’nin yayınladığı fotoğraflara bakınca iç tasarım konusunda firmanın elini korkak alıştırmadığını görüyoruz. Aracın üç paneli de direkt şoförün önünde yer alıyor. Ön camın en üstünde de artırılmış gerçeklik kullanılan bir bilgi ekranı daha bulunuyor. Bu kadar çok bilginin sürücüyü nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Tekrar de araçların iç panelleri en nihayetinde ferdî beğenilerle ilgili oluyor. 

Aracın bir öteki özelliği de jiroskopik bardak tutucu. Sevenlerinin sahiden çok sevdiği bu özellik, aracnızı hızlansa da, yavaşlasa da, tümsekten de geçse de içeceğinizin dökülmesini engelliyor. 

Başa dön tuşu