Chevy Malibu Modelleri, Yazılım Hatasından Geri Çağrıldı

Amerikalı araba markası Chevrolet’nin geçen sene piyasaya sürdüğü Malibu modeli arabasında, kronik bir kusur olduğu tespit edildi. Milletlerarası Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi tarafından dosyalanan raporlara nazaran araba üreticisi, 2018 Chevy Malibu modellerini geri çağırıyor.

Şu ana kadar 177.276 Chevy Malibu modeli geri çağrılmış durumda. Çağrılan modeller, Malibu’nun 1,5 litre turbo 4 motoruna sahip olan modelleri. Araçtaki sorun ise motor denetim modülünde (ECM) meydana geliyor. Yazılımsal bu sorun, ECM’deki verileri bozuyor ve araçtaki yakıt enjektörleri devre dışı kalıyor.

Yakıt enjektörlerinin devre dışı kalması, motorun çalışmasına mahzur olabiliyor:

Chevrolet Malibu modellerindeki bu sorun, yakıt enjektörlerini devre dışı bıraktığından dolayı motorun çalışmasına da pürüz olabiliyor. Daha berbat bir senaryoda ise sürücüler yolda giderken motor, bir anda kendini kapatabiliyor. Bu da birileriyle çarpışma riskini değerli ölçüde artırıyor. Amerikan araba markası, şimdilik bu sıkıntıdan kaynaklanan bir kaza olmadığını belirtiyor.

Malibu modellerinin 1,5 litre turbo 4 motoruna sahip olmayan öteki versiyonlarında bu sorun bulunmuyor. Chevrolet, sorunu düzeltmek için geri çağırılan Malibu modellerine yeni bir ECM yazılımı yükleyecek ve sorunu ortadan kaldıracak. Geri çağrılan arabalardan rastgele bir fiyat talep edilmiyor. Tüm bunlara ek olarak Chevrolet, sorunu çözmek için öteki yerlere para vermiş müşterilerine de ödeme yapacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu