Çin, Dünyanın En Çok Otomobil Satan Ülkesi Oldu!

Çin Gümrük Genel Müdürlüğü, 2023’ün ilk üç ayında rekor sayıda otomobil ihraç edildiğini duyurdu. Açıklanan resmi rakamlara göre Çin, artık dünyanın en çok otomobil ihraç eden ülkesi. İkinci sırada ise Japonya bulunuyor.

Otomotiv dünyasında elektrikli araçlara dönüş furyası devam ederken, son yıllarda sektörde en çok konuşulan ülkelerden bir tanesi Çin oldu. Yıllarca yapılan yatırımların meyvesini yemeye başlayan ülke, 2022 yılında 600 binin üzerinde araç ihracatı gerçekleştirmişti. Bu rakam, Çin’in Almanya’yı geride bırakıp, dünyanın en çok otomobil ihracatı yapan ikinci ülkesi haline gelmesini sağladı. İlk sırada ise Japonya vardı.

Çin Gümrük Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamalar, Çin’in an itibarıyla Japonya’yı da geride bıraktığını gözler önüne serdi. Resmi verilere göre Çin, 2023’ün ilk üç ayında 1 milyon 70 bin adet otomobil ihraç etti. İhracat oranlarını yıllık bazda yüzde 58 artıran Çin, aynı süreçte 954 bin 185 adet ihracat yapan Japonya’nın önüne geçerek, dünyanın en çok otomobil ihracatı yapan ülkesi oldu.

Çin’i bu noktaya getiren en önemli etken: Elektrikli otomobiller!

Çin otomobil ihracatı

Sektör kaynaklarına göre Çin’in dünyanın bir numaralı otomobil ihracatçısı haline gelmesini sağlayan en önemli etken, elektrikli otomobiller. Bunun hatalı bir yaklaşım olmadığını söylemek mümkün. Çünkü Çin’deki markalar özellikle de Avrupa pazarına sıkı bir giriş yaptılar. Yüksek teknolojiyle donatılan otomobiller, uygun fiyatlı oldukları için de dünyanın her yerinde ilgi görmeye başladılar. 

Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobiller: Milyoner Olmayan Elektrikli Alamayacak…

Tabi dünyada bunlar yaşanırken, güzel yurdumuzun Çinli elektrikli otomobillerin önüne de set çektiğini hatırlatmak gerek. Hatırlayan okurlarımız vardır; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç ay önce bir Cumhurbaşkanı Kararı‘na imza attı. Bu imza ile Çin’den gelen tüm elektrikli otomobillere yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi. Bu karar aslında Togg’u Çinli rekabetinden korumaya yönelikti. Zira, Çinli marka Leapmotor’un T03 isimli şehir arabası bile ilave vergi yüzünden 200 bin TL pahalıya Türkiye’ye geldi…

Peki Çinli otomobiller nasıl bu kadar ilgi görebiliyor?

Ne Oldu da Çin Bir Anda Otomotiv Piyasasını Sallamaya Başladı?

Başa dön tuşu