Çin dünyanın en uzun elektrikli otobüsünü tanıttı!

BYD firması yetkilileri tarafından tanıtımı gerçekleştirilen K12A isimli elektrikli otobüs modelinin şimdiye kadar üretilen en uzun elektrikli otobüs modeli olduğu duyuruldu.

 Çin dünyanın en uzun elektrikli otobüsünü tanıttı!

Çin merkezli BYD firması, çok fazla tanınmasa da aslında toplu taşıma araçları konusunda birçok projeyi hayata geçirmeyi başarmış. Elektrikli otobüs üretimi konusunda daha evvel yaptığı projeler ile büyük tecrübeye sahip olduğu bilgilerine ulaşılan firma en uzun elektrikli otobüs olarak tanıttığı K12A modeli ile dikkatleri üzerine çekmeyi planlıyor.

BYD tarafından tanıtılan K12A modeline ilişkin verilen bilgilerde; 27 metre uzunluğuna sahip olan bu modelin 250 yolcu taşıma kapasitesine sahip olduğu belirtilirken, modelde iki adet körük sisteminin bulunduğu ve otobüsün azamî 70 km/s sürate ulaşabildiği tabir ediliyor. Yolun durumuna nazaran tekerlere aktarılan çekiş gücünün değişebildiği belirtilen K12A elektrikli otobüs modelinin iç tasarımı öteki otobüs modelleri ile pek farklılık göstermiyor. 

27 metre uzunluğu ile en uzun elektrikli otobüs modeli olarak tanıtılan K12A isimli bu dev araç uzunluğu ile ön plana çıkmayı başarırken,  tek şarjla 300 km arayı katedebiliyor. 

Çin elektrikli otobüs sayısını artırmaya kararlı

Yaşadığı hava kirliliği problemleri ile daima gündeme gelen Çin, elektrikli otobüslere yaptığı büyük yatırımların sonucunda elektrikli otobüs sayılarını artırarak insanları toplu taşımayı kullanmaya teşvik etmenin eforu içerisinde. Hava kirliliği meselesini çözmek için alternatif tahlil arayışları içerisinde olan Çin, bir taraftan elektrikli otobüslerin üretiminin artırılmasını teşvik edecek çalışmaları sürdürürken, bir taraftan da tabiata ziyan vermeyen teknolojileri destekleyip öteki ülkelere örnek bir tablo çiziyor.

Başa dön tuşu