Mercedes-Benz “EQ” Takısından Vazgeçmiş Olabilir!

Alman lüks araba üreticisi Mercedes-Benz ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Alman haber kaynağı Handelsblatt’ın Mercedes-Benz’deki kaynaklandırdığı haberine nazaran şirket, elektrikli ve hibrit motorlu otomobillerinde kullandığı “EQ” takısını kullanmamaya karar verdi. 

Edinilen bilgilere nazaran Mercedes-Benz CEO’su Ola Kallenius‘un ta kendisinden geldi. Mevzuyla ilgili olarak şirket içi görüşmeler yapıldığı ve markanın elektrikli arabalara yaklaşması ile EQ takısının gereksiz hale gelmeye başlayacağına inanıldığı bildiriliyor. 

Alınan karar, 2024 yılı prestijiyle geçerli olacak!

Handelsblatt’ın tezine nazaran Mercedes-Benz’in yeni kararı, 2024 yılının sonlarına hakikat piyasaya sürülecek olan yeni kuşak elektrikli arabalar prestijiyle geçerli olacak. Şirket o gün gelene kadar EQ takısını kullanmaya devam edecek.

Bu ortada; Ola Kallenius’un tek planının EQ takısından kurtulmaktan ibaret olmadığı tabir ediliyor. Tezlere nazaran Mercedes-Benz CEO’su, modellerinin daha kolay isimlendirilmesini istiyor. Fakat bu noktada nasıl çalışmalar yapılacağı net değil. 

Mercedes-Benz’in EQ takısı nereden geliyor?

Mercedes-Benz’in internet sitesinde EQ takısı ile ilgili bir bilgilendirme yapılıyor. Şirketin elektrikli arabalar için oluşturduğu marka olan EQ, “Electric Intelligence by Mercedes-Benz” ibaresinin kısaltması olarak kabul ediliyor. Şirket, elektrikli araba dünyasındaki “devriminin” isminin EQ olduğunu söz ediyor. 

Şunu da belirtelim; EQ’dan sonra gelen harf, aracın hangi model olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor. Örneğin EQS, S Serisi’nin, EQE ise E Serisi’nin elektrikli versiyonu…

Mercedes-Benz Ocak 2023 fiyatları için:

Başa dön tuşu