Tesla, 2019’un Üçüncü Çeyreğinde 143 Milyon Dolar Kar Etti

Elektrikli otomotiv sanayisinin en değerli oyuncusu pozisyonunda olan Tesla, Haziran-Eylül 2019 tarihleri ortasında müşterilerine tam 97.000 araç teslim etmişti. Bu, on yaşındaki araba üreticisi için yeni bir rekor manasına geliyordu. Geride bıraktığımız çeyrek yıllık dönemde haftada yaklaşık 6.000 araç sevkiyatı gerçekleştiren ABD’li şirket, bilhassa Model 3’ün güçlü performansı sayesinde büyümeye devam ediyor.

Tesla’nın eser gamında bulunan premium modeller S ve X, Model 3 kadar başarılı bir performans sergilemiyor. Çünkü şirketin paylaştığı raporlar, kelam konusu modellerdeki satışların bu yıl değerli oranda azaldığını gösteriyor. Şu ana kadar bu durumun, Tesla’nın mali bilançosuna kıymetli oranda etkileyeceğine dair birçok spekülasyon yapılmıştı.

Bugün 2019’un üçüncü çeyreğine ait finansal raporlarını açıklayan şirket, kelam konusu dönemde 143 milyon dolar kar elde ettiğini bildirdi. Tesla’nın nereden nereye geldiğini anlamak için kısa bir karşılaştırma yapmakta yarar var. Şirket, 2019’un ikinci çeyreğinde 408 milyon dolar işletme ziyanı açıklamıştı. Bu sayı, birinci çeyrekte ise çok daha berbattı: Tam 702 milyon dolar. Sayılar palavra söylemez: Bugünkü tabloya baktığımızda 143 milyon dolar kar eden ve kasasında 371 milyon dolar nakit para bulunan bir Tesla görüyoruz. 

Ortalama satış fiyatları düşmesine karşın, tüketicilerin daha fazla Tesla satın aldığına dikkat çeken ABD’li şirket, otomotiv brüt marjının yüzde 22,8 olduğunu söylüyor. Tesla ayrıyeten Çin’in Şanghay kentinde inşa edilen üretim fabrikasının da yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Çin hükümetinden gerekli lisansları ve onayları alma sürecinde olan şirket, kelam konusu fabrikada 10 yılda toplam 500.000 araba üretmeyi hedefliyor. 

Başa dön tuşu