Çin’den otonom araç kararı!

Otonom araç bölümünün hızlanması maksadıyla inşaatına başlanacak olan otoban, özel şeritlere ve destekleyici sensörlerle çevrelenecek ve birinci basamakta otobanın uzunluğu 100 km olacak.

Çin’den otonom araç kararı!

Çin’de gelecekte daha çok görmeye başlayacağımız otonom yani şoförsüz araba araçlar için otoban imaline yakında başlanacak. Pekin ve Xiongan kentleri ortasında inşaa edilmesi beklenen en teknolojik otobanın 2020 yılında kullanıma sunulması planlanıyor. Otonom araçların bu yol üzerinde çıkacağı azamî sürat ise 120 km/s olacak.

Çin genelinde 2020 yılı prestijiyle yeni araçların yarısında otonom sürüş işlevinin da bulunması bekleniyor. Otonom araçlara özel olarak yollar ve özel şeritlerin bu yeni teknolojiyi kullanan araçlara olan ilgiyi de vakit içinde artırması bekleniyor.

Yol üzerine yerleştirilen bu özel sensörler sayesinde hem sürüş kolaylaşacak hem de etraf ve araçlarla ilgili bilgileri başka araçlara süratlice aktaracak. Pekala Çin’in bu kararı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Geleceğe yatırım olarak betimlenebilir mi bu çalışmalar? 

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın. 

Başa dön tuşu